Güncel

F Oturması: Hasta tutsak Memduh Kılıç tahliye edilsin!

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, ağır hasta tutsak Memduh Kılıç'ın sağlık ve yaşam hakkının korunması için tahliye edilmesini istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, F Oturması’nın 487.’sinde, ağır hasta tutsak Memduh Kılıç’ın derhal tahliye edilmesi talebiyle açıklama yaptı.

Açıklamada, Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesinde tutulan 30 yıllık tutsak Memduh Kılıç’ın ileri derecede KOAH, Tüberküloz, kronik faranjit, reflü, kronik alerji hastası olup, tüberküloz nedeniyle sol akciğerinin 3/2’si ameliyat ile alınmış ve aynı akciğerinde tehlikeli mantar enfeksiyonu oluştuğu belirtildi. Açıklamada, Kılıç’ın sağ akciğerinde de ciddi şekilde hasar oluştuğu, solunum cihazı kullanarak yaşamını idame ettiremediği vurgulandı.

Sık sık öksürük nöbetleri yaşayan, nefes almakta zorlanan, halsizlik, ödem, baş dönmesi ve reflü nedeniyle yemek borusunda ileri derecede tahribat ve buna bağlı beslenme sorunları yaşayan Kılıç’ın bu nedenle tek başına yaşamını sürdürmekte zorlandığı ifade edilen açıklamada, “Kılıç’ın, tedavisinin de pandemi nedeniyle sürdürülemediği, bu durumun sağlık ve tedavi hakkı yanında yaşam hakkını da tehdit ettiği bildirilmektedir. Tedavisinin, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki tam teşekküllü hastanelerde mümkün olduğu yönündeki Sağlık Kurulu raporlarına rağmen; Memduh Kılıç, Mart 2020’de İstanbul Maltepe Hapishanesinden Afyon 1 Nolu T Tipi Hapishanesine sürgün sevk yapılmıştır” denildi.

Memduh Kılıç’ın tedavisi için Sağlık Bakanlığına ve Adalet Bakanlığına birçok kez dilekçe yazdığını ancak yanıt alamadığı kaydedilen açıklamada, “Memduh Kılıç’ın hastalıkları gittikçe daha da ciddi bir hal almakta ve acilen tedavi edilmesi gerekmektedir. Uzun yıllardır yaşadığı ağır sağlık sorunları nedeniyle, her gün onlarca ilaç kullanmak zorunda olan Memduh Kılıç için hapishanede yaşamak bir işkenceye dönüşmüştür. Nitekim bu koşullarda yaşamını sürdürmesinin imkansız olduğuna kanaat getirdiğinden, yıllar önce ‘ötenazi hakkı’ için TBMM’ne başvurmuştur. Memduh Kılıç’ın sağlık ve yaşam hakkının korunması, devletin sorumluluğundadır. Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz: Memduh Kılıç ve tüm hasta mahpusların tedavileri önündeki engeller kaldırılsın, serbest bırakılarak yaşam hakları korunsun” diye belirtildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu