Güncel

F Oturması | Hasta tutsak Bülent Mengeş derhal tahliye edilsin

F Oturması'nın 495'inci haftasında hasta tutsak Bülent Mengeş'in durumuna dikkat çekilerek tahliye edilmesi çağrısı yapıldı

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çektiği “F Oturumu” eyleminin 495’incisini de salgın nedeniyle online gerçekleştirdi. Bu haftaki oturumda Kırklareli E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Bülent Mengeş’in durumuna dikkat çekildi. Açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu.

Onaran, Menteş’in 9 yıl önce tutuklandığını ve madde bağımlılığından kurtulmak için başlatılan tedavisinin yarım kaldığını söyledi. Menteş’in var olan psikolojik sorunların giderek arttığını ifade eden Onaran, “Psikolojisinin bozuk olması nedeniyle sergilediği uyumsuz davranışları nedeniyle hakkında sürekli disiplin cezaları verilen Mengeş, diğer mahpuslar ve hapishane görevlileri tarafından da baskı ve şiddete maruz kalmaktadır” diye belirtti.

Onaran, annesinin Menteş ile yaptıkları son görüşmeden verdiği bilgileri ise şu şekilde aktardı: “Hakkında 22 yıl hapis cezası bulunan oğlunun psikolojisinin normal olmadığını, kaldığı hapishanelerde gardiyanların ve yanında kalan mahpusların baskı ve şiddetine maruz kaldığını, bu nedenden dolayı oğluna disiplin cezası verildiğini, oğlunun hapse girdikten sonra psikolojinin daha da bozulduğunu; normal bir insan gibi davranamadığını, akli dengesinin yerinde olmadığı, bazen iyi bazen kötü davranış sergilediğini, ne konuştuğunu bilmediğini, nasıl davranması gerektiğini idrak edemediğini, tedavisi ve yaşanan sorunların çözümü için savcıya birçok defa başvurmasına rağmen sonuç alamadığını, bir an önce hastalığının dikkate alınarak serbest bırakılmasını istediğini belirtmiştir.”

Menteş’in tedavi takiplerinin yapılması gerektiğinin altını çizen Onaran, “Psikolojik sorunları bulunan mahpusa diğer mahpuslar ve cezaevi personeli tarafından uygulanan baskı ve şiddetin derhal sonlandırılmalı. Baskı ve şiddet uygulayanlar hakkında gerekli işlemler başlatılmalı. İnsan hakları savunucuları olarak; sağlık ve tedavi hakkına yönelik her türlü engelin ortadan kaldırılmasını, Bülent Mengeş ve tüm hasta mahpusların serbest bırakılmasını istiyor, hasta mahpusların sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz” ifadesinde bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu