Güncel

F EYLEMİ | “Tedavinin engellenmesi yoluyla gerçekleştirilen mahpus cinayetleri önlensin”

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu F eylemi 496. Haftada İstanbul Şubesinde gerçekleştirildi.

Bu hafta İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler komisyonu F eylemini  İstanbul Şubesinde yaptı. Açıklama komisyon adına Meral Nergiz Şahin tarafından okundu.

Şahin açıklamaya “Türkiye’de hapishaneler, hapishanede tutulan mahpusların pek çok haklarıyla birlikte, yaşam haklarının da ihlal edildiği yerlerdir ve bu durum defalarca raporlara ve kayıtlara geçmiştir. Politik mahpuslar bakımından ayrıca, özellikle 90’lı yılların ortalarından itibaren, katliamlarda meydana gelen yaşam hakkı ihlalleri söz konusu olmuştur;
*21 Eylül 1995’te Buca Hapishanesi’nde asker ve polis operasyonuyla 3 politik mahpus,
*24 Eylül 1996’da Diyarbakır Hapishanesi’nde 10 politik mahpus,
*26 Eylül 1999’da Ulucanlar Hapishanesi’nde 10 politik mahpus,
*4 Ocak 1996’da Ümraniye Hapishanesi’nde 3 politik mahpus,
*19 Aralık 2000’de F tipi hapishanelere geçiş için 20 hapishaneye yapılan katliam operasyonunda toplam 28 politik mahpus, öldürüldü.
19 Aralık saldırısından sonra silahla, gaz bombası vb. ile katliam saldırıları yapılmadı ama yaşam hakkı ihlalleri özellikle hasta mahpusların tedavilerinin engellenmesi yoluyla, sürece yayılarak devam ettirildi, ettiriliyor.” şeklinde verileri sıralayarak başladı.
Şahin Covid-19 pandemi sürecinde ise; hasta mahpuslar başta olmak üzere tüm mahpuslar için tedavi ve sağlık hakkına erişimin engellenmesinden kaynaklanan yaşam hakkı ihlalleri söz konusu olduğunu dile getirerek,

“Pandemiye dair kamuoyuna açıklanan önlemlere dahi uyulmazken, önlem adına tecriti daha da ağırlaştıran hak ihlalleri yerleştirildi.
Son iki yılda onlarca hasta mahpus tedavileri engellendiği ve serbest bırakılmadığı için hapiste yaşamını yitirdi.
Derneğimizin ulaşabildiği bilgilere göre, 2020 yılında 50 hasta mahpus, 2021 yılının ilk üç ayında ise 13 hasta mahpus yaşamını yitirdi.
Sabri Kaya ve Mehmet Ali Çelebi; ölmek üzereyken tahliye edilip, sayılı günler sonra dışarıda ailesinin yanında yaşamını yitiren mahpuslara son örneklerdir.
83 yaşında ve çoklu organ yetmezliği olan Mehmet Emin Özkan, yine 83 yaşındaki Sıddık Güler hala hapishanede tutularak ölümleri beklenmektedir. Bunların yanı sıra hapishanelerde ölüme terk edilen;
Ali Osman Köse, Ergin Aktaş, Ekim Polat, Mehmet Yamaç, Fatma Tokmak, Süreyya Bulut, Dicle Bozan, Serdal Yıldırım, Kemal Gömi, Kemal Özelmalı ve ismini sayamayacağımız yüzlerce hasta mahpus bu durumdadır. Tedaviye ve sağlığa erişimleri engellenerek, sürece yayılarak uygulanan içeride öldürme politikası nedeniyle, adeta ölüme mahkum edilmişlerdir.” dedi.

Şahin, “İnsan hakları savunucuları olarak diyoruz ki; Ağır hasta mahpusların tedavi hakları engellenmesin, hapishanede tedavi imkanı bulunmayan mahpuslar henüz tedavileri mümkünken serbest bırakılarak tedavileri sağlansın, tedavinin engellenmesi yoluyla gerçekleştirilen mahpus cinayetleri önlensin.
Hasta mahpuslar başta olmak üzere yaşlı, engelli, çocuk, çocuklu kadın mahpusların pandeminin yarattığı risk de gözetilerek serbest bırakılmaları için kamuoyunu duyarlılığa, yetkilileri göreve çağırıyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu