Güncel

İşkenceyle gözaltı yapan polis eylemcilerden şikayetçi olmuş!

Kadıköy’deki Boğaziçi eylemleri davası: Eyleme katılanları işkenceyle gözaltına alan polisler şikayetçi oldu

Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı kararıyla Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğe getirilmesine karşı yapılan Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine ilişkin açılan dava sürüyor. “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve “Görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından haklarında dava açılan 23 kişinin yargılandığı davada dinlenen 6 polisten 2’si direnişçilerden şikayetçi oldu. Adli kontrol tedbirlerinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya müşteki sıfatıyla 6 polis memuru ve taraf avukatları katıldı. Dinlenen polisler, Kadıköy’de yapılan toplantının amacına uygun yapılmadığını, polislerin 3 kez ‘dağılın’ ihtarında bulunduğunu ancak buna rağmen dağılmadıklarını söyledi.

Polislerden biri “Bize görevimizi yaptırmamak için direndiler. Bana taş, sopa, maden suyu ve benzeri silahtan sayılan bir cisim gelmedi. Silahtan sayılan cisim isabet eden arkadaşlar vardı. Ben bunu gördüm, sanıklarından şikayetçi değilim. Maddi zarar talebim yoktur” dedi.

Birçok öğrencinin işkenceyle gözatına alındığı eylemde polisler “canlarını korumaya” çalışmışlar!

Polis memuru Ö.K. ise polislere saldırıldığını iddia ederek “Bana maden suyu isabet etti, bir müddet sonra biz kendi canımızı korumaya çalıştık. Çünkü toplantı amacına aykırı oldu ve zarar verilmeye başlandı. Sanıklardan şikâyetçiyim” ifadelerini kullandı.

İfadesi alınan 6 polislerden 4’ü şikayetçi olmazken, 2 polis zarar gördüklerini belirterek şikayetçi oldu!

Aslında ne olmuştu?

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Boğaziçi eylemi öncesi Kadıköy Rıhtım polis ablukası altına alınmış, çevreyi giriş-çıkışa kapatan polis alana girmek isteyenlere biber gazı ve plastik mermiyle saldırmıştı. Çok sayıda kişi işkenceyle gözaltına alınmıştı.

Polis saldırısı kameralara yansımış, gözaltına alınanlar yerlerde sürüklenmiş, boğazları sıkılmış, polis bazı öğrencileri diziyle enselerine basarak gözaltına almıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu