GençlikGüncel

Erdoğan hedef gösterdi, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri gözaltına alındı

Erdoğan'ın yine 'terörist' diye hedef gösterdiği öğrencilere polis saldırdı

2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde açıklama yapan Erdoğan, kayyum atanan rektör Naci İnci’yi protesto eden öğrencileri, “Böyle öğrenci olmaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitenin içine sızmış teröristlerdir” diyerek hedef gösterdi.

Açıklama sonrası polis, Boğaziçi Üniversitesi önüne barikat kurdu. Altı öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan ise haber alınamıyor.

Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması için Güney Kapı önüne yürüyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganı attılar.

Öğrenciler Güney Kapı önünde oturma eylemi yaptı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef gösterilen öğrenciler iktidara seslendi ve şöyle dedi: “Biz halkız, bizi ezmeye çalışanların, sömürenlerin bir sonraki sefere arabasının üstüne değil kafalarının üstüne çıkacağız.”

Öğrenciler tarafından yapılan ortak açıklamada ise “Bugün yine Boğaziçililer olarak emniyete çağrılma, gözaltı, polis işkencesi ve ablukasıyla karşı karşıyayız. Okulumuzda varlığı bile hukuksuz kimselerin, araçlarıyla bizleri ezmesine izin vermediğimiz için. Biz korkmuyoruz, korkmayacağız. Hepimizi terörist ilan etsin, herkesi gözaltına alsın, Türkiye’deki insanlar olarak bıktık, sessiz kalamayacağız” denildi.

Saatlerdir okulun kapısında çevik kuvvet polisinin barikatının olduğunu belirten öğrenciler, “Bir arkadaşımız okulumuzun yakınından gözaltına alındı, sebebi Erdoğanın izlediği bir videoda yer almasıydı. Okulumuza yeni gelen öğrencilere açılan oryantasyon programı gününde kapıya dizilen polisler, arkadaşlarımızı tutuklamak için bekliyorlar. Biz de yine  arkadaşlarımızın isimlerini internetten takip ediyoruz, onlar iyi mi diye arıyoruz. Boğaziçi üniversitelikten bir süredir çıkmıştı ama faşist polis devletleri her yerde faşist” ifadelerini kullandı.

“Kayyumlar gidecek biz kalacağız”

Öğrenciler açıklamada, “Ama biz haklarımızı savunuyoruz, savunacağız. Biz öğrenciyiz, burası bizim okulumuz, burası bizim toprağımız, biz halkız. İstediğimiz çok basit, sesimizi duyun, arkadaşlarımızı serbest bırakın. Kayyumlar gidecek biz kalacağız” diye vurguladı.

AKP’li Erdoğan’ın kayyumlara karşı direnen öğrencileri hedef göstermesine tepki gösteren Anarşist Gençlik açıklama yaptı. Sosyal medyada yapılan açıklamada, “Dün Boğaziçi Üniversitesi’nde korumalarını arkadaşlarımıza saldırtan kayyum rektör Naci İnci’nin büyük abisi RTE, arabanın üzerine çıkan yoldaşımızı hedef göstererek ‘Böyle bir öğrenci olamaz. Onlar olsa olsa üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir’ dedi. Oluşturduğunuz korku imparatorluğunda baskıladığınız halklar için terörist olan sizsiniz! Özgürlüğümüzü, irademizi çalanlardan korkmuyoruz; cesaretle arabanızın üstüne de çıkarız, korku imparatorluğunuzu başınıza da yıkarız” denildi.

Açıklamanın ardından polis, bekleyen öğrencilere saldırdı. Burada bekleyen 3 öğrenci de polis tarafından gözaltına alındı. Yaşanan saldırının ardından okul çevresi polis ablukasına alınırken, Boğaziçi öğrencilerinin bekleyişi sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu