EkolojiGüncel

Ekoloji örgütleri doğa yıkımına karşı Dersim’de bir araya geldi

Dersim’de çıkan yangınlardan sonra dayanışma için İstanbul’dan yola çıkan ekolojistler Dersim’e ulaştı.

İstanbul’dan dayanışma için yola çıkan 34 ekoloji örgütü Dersim’de buluştu. Ekolojistler, ekoloji mücadelesini topyekün ve birlikte yürüteceklerini kaydetti.

Dersim’de çıkan yangınlardan sonra dayanışma için İstanbul’dan yola çıkan ekolojistler Dersim’e ulaştı.

Işıklı: Amacımız ekolojik yıkıma dikkat çekmek

Ekoloji örgütleri, Seyit Rıza Parkı’nda “Kaz Dağları’ndan Dersim’e, İkizdere’den Akbelen’e doğa sınır tanımaz”, “Ekolojik yıkımlar politiktir” ve “Hangi dağ dere orman efkarlıysa oradayız” pankartları açtı, “Gelecek kuşaklarında yaşam hakkı kutsaldır”, “Akbelen için inat ediyoruz” dövizlerini taşıdı. Ekoloji örgütleri adına açıklama yapan Mezopotamya Ekoloji Hareketi Temsilcisi Vahap Işıklı, ekolojik yıkıma dikkat çekmek amacıyla Dersim’e geldiklerini söyledi.

Türkiye’de doğa talanının yaşandığına dikkat çeken Işıklı, ormanların kamu yararı, rant ve oteller nedeniyle talan edildiğini söyledi. Dersim’den Cudi’ye, Bingöl’e kadar orman yangınlarının sürdüğünü ifade eden Işıklı, “Bölgede çıkan çoğu orman yangının sebebinin güvenlik gerekçesi şeklinde karşımıza çıkıyor. Aynı güvenlik gerekçesi ile insanlarımızın yangınlara müdahalesi engelleniyor” diye belirtti.

Doğa tahribatına dikkat çektiler

Yapılan açıklamaların ardından İstanbul’dan gelen ekoloji örgütleri, doğa tahribatına dikkat çekmek için hazırladıkları şarkıyı söyledi.

Açıklamanın ardından Ovacık’a giden ekolojistler, yarın Ovacık’ta halk kürsüsü kurarak ekolojik talana ilişkin tartışmalar yürütecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu