GüncelManşet

Efrîn’e yürüyen on binler “Çağın direnişine güç vermeye geldik”

H.Merkezi:  Şengal’den Rakka’ya, Qamişlo’dan Minbic’e  Efrin’e yürüyen halklar, “Hepimiz Efrin’iz. Burası bizim topraklarımız, işgale geçit vermeyeceğiz” diyerek, kazanacaklarının altın çizdi.

Efrin’e yönelik saldırılar 18’inci gününe girerken, Kuzey Suriyeli halkı ortak yaşamı savunmak ve Efrin’le dayanışmak için başlattıkları yürüyüşü mitingle sonlandırdı.

Meşru savunma birliklerinin “Çağın Direnişi”ne güç vermeye geldiklerini dile getiren kitle, Türkiye’nin geçişine izin vermeyeceklerini dile getirdi.

Dün gece saatlerinde kent merkezine ulaşan on binler, sabahın erken saatlerinde Vilayet Sokağı’nda buluştu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dev posterlerinin taşındığı yürüyüşte, QSD, YPG/YPJ, TEVD-DEM, PYD ve birçok kurumun bayrak ve sembolleri taşındı. Alanda sık sık “Bijî berxwedana Efrinê” sloganları atıldı.

 “Efrin için kenetledik”

Şengal’den yüzlerce kadınla birlikte Efrin’e gelen Zehra Medya, dayanışmak için burada bulunduğunu söyledi.

Efrin’in Êzdîxan olduğunu vurgulayan Medya, bir Şengal’in daha yaşatılmayacağını dile getirdi. Medya, şunları ifade etti: “Bu saldırılar 2014’te Şengal’in başına da geldi. Kobanê’ye kadar devam eden saldırılar şimdi Efrin’e yöneldi. Halklar Efrin etrafında kenetlendi. Bunu unutmasınlar” dedi.

Halep’te 2012 yaşanan bir bombalama sonucu iki ayağını kaybeden Eli Mehmud de, iki bacağını ÖSO’nun bombalaması sonucu kaybettiğini kaydetti. Onların saldırılarından dolayı Efrin’e geldiğini belirten Mehmud, tekerrür eden saldırı için “Çocukları vuruyorlar. Evlerimizi vuruyorlar. ÖSO daha önce attığı bombalar ile bacaklarımı kopardı, şimdi ise öldürmek istiyor” diye konuştu.

 “Ne yapsanız da Efrin size kalmaz”

0d043e5dc1Qamişlo’dan Abdullah Seit de, bir Arap olarak Efrin ile dayanışmaya geldiğini dile getirdi. Şemmar Aşireti Mensubu olduğunu vurgulayan Seit, saldırılara karşı Efrin halkıyla olduklarını aktardı. Buradan Erdoğan’a seslendiklerini ifade eden Seit, “Bu halklara yaşattığınız acılar yeter. Biz bir bütün olarak buradayız. Katliamlarınız durdurun, ne yapsanız da Efrin size kalmaz. Sadece Efrin değil Kuzey Suriye’nin hiçbir yeri sizin olamaz” diye konuştu.

Kobanê’den gelen Salih Sedun da, şunları söyledi; “Biz halkımıza yaşatılan katliamları karşı buradayız. Bütün halkları ve Kürtleri yok etseniz de buralar size yar olmaz. Nasıl Kobanê’de direndiysek Efrin’de de bunu göstermeye hazırız. Bunu herkes iyi bilsin. Yaşasın Efrin direnişi”

“Arap halkı Efrin’in, Suriye’nin bir parçası”

Minbiç’ten Efrin’e gelen Arap aşireti liderlerinden Hemudê Kiyas ise, Efrin’in Suriye’nin bir parçası olduğunun altını çizdi.

Onun için bugün tüm Suriye’nin Efrin’e akın ettiğini aktaran Kiyas, kimsenin birliklerinin bozamayacağını kaydetti. Kiyas, devamla şunları ifade etti: “Artık kimse bizi düşüremez. Tüm Araplar bu devrime, sistem akıyor. Birlikte yaşamımızı kurduk.  Suriye ile hiç bir alakası olmayan güçleri getirip kentlerimizi kirletmek istiyorlar. Buna izin vermemek için buradayız. Efrin halklarındır” 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu