Güncel

DSG savaşçıları Hesekê’de sonsuzluğa uğurlandı

DSG savaşçıları Hasan Silo, Ahmed Bişo ve Yasir Muhdi, Hesekê'de düzenlenen törenle son yolculuklarını uğurlandı. Törende yapılan konuşmada "Şehitlerimizin bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkacağız" denildi.

Til Temir’de şehit düşün Şehit Alişer Deniz Tugayı savaşçısı Yasir Muhdi (Zagros Hesekê) ile farklı tarihlerde ölümsüzleşen DSG savaşçıları Hasan Silo ve Ahmed Bişo için dün Hesekê’de tören düzenlendi.

Cenazeler, konvoy eşliğinde Dijwar Şehitliği’ne getirildi. Törene DSG, Til Temir Askeri Meclisi, Süryani Askeri Meclisi ve MLKP savaşçıları ile özerk yönetime bağlı kurumların yanı sıra TKŞ, JKŞ ve CKŞ üyeleri ile şehit yakınları katıldı.

Askeri tören ile başlayan törende Şehit Alişer Deniz Tugayı Komutanlarından Rezan Serêkaniyê konuştu. Rojava devriminin DAİŞ’in yenilgisinin ardından hızla büyüdüğüne dikkat çeken Serêkaniyê, “Düşman özgürlük mücadelemizi yok etmek istiyor. Emperyalist devletler, ABD ve Rusya yardımıyla devrimimizi yok etmek istiyor” dedi.

Türk devletinin Rojava’nın yanı sıra Güney Kürdistan’da da işgal saldırılarını sürdürdüğünü dile getiren Serêkaniyê, KDP’nin de işbirliği yaptığını söyledi. Serêkaniyê, “Faşist Türk devletinin işbirliğiyle KDP, Kürdistan dağlarında gerillalarımıza saldırıyor” diye kaydetti.

Kürt, Arap ve Süryani haklarının kanlarının devrim topraklarında birbirine karıştığını vurgulayan Serêkaniyê şöyle konuştu: “Şehitlerimizin demokratik ve birleşmiş bir ulus hedefi, işgalci düşmanın yüreğinde bir korkuya dönüştü. Bizler DSG, YPG, YPJ savaşçıları olarak sözümüzü tekrarlıyoruz. Devrim, özgürlük ve sosyalizm bayrağını ne bedel gerekirse gereksin yükselteceğiz. Şehitlerimizin bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkacağız.”

Törende Şehit Aileleri Kurumu adına konuşan Mahmut Cewad da “Şehitlerimiz öncülerimizdir, halkımıza ışık taşıyorlar” dedi. Konuşmaların ardından ailelere şehadet vesikaları verildi. Cenazeler “Şehid namirin” sloganı eşliğinde son yolculuklarına uğurlandı. (Kaynak: ETHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu