Emek

Divan Turizm işçilerine polis saldırdı

H. Merkezi: DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendakası’nda örgütlendikleri için işten atılan Divan Turizm A.Ş işçileri, Taksim’de bulunan Divan Otel önünde işten atılmalarını protesto etmek için oturma eylemi yapmak istedi ancak polis izin vermeyerek sadırı da bulundu.

Polis, oturma eylemlerine hiçbir gerekçe göstermeden biber gazı ve coplarla saldırdı. İşlerine dönmek için mücadele eden 67 işçiye yönelik polisin biber gazlı ve coplu saldırısı sonucu işçilerinden bazıları baygınlık geçirdi.

Direnişteki işçilere polisin saldırısına ilişkin yazılı açıklama yapan Gıda-İş Sendikası, saldırıyı kınadığını belirtti. Gıda-İş Sendikası, “Sendikal hak ve özgürlük mücadelesi veren divan işçileri hiç bir zaman mücadelelerinden geri durmayacaklardır. İşsizliğin ve yoksulluğun çığ gibi büyüdüğü, iş cinayetlerinin devam ettiği, sendikal hak ve özgürlüklerin ayaklar altına alındığı koşullarda, çözüm bulamayan AKP hükümeti sorunu işçilere saldırarak çözmeye çalışıyor. Bu saldırı bir kez daha ülkede demokrasi var iddiasında bulunan hükümetin gerçek yüzünü ortaya koymuştur” dedi.

Gıda-İş Sendikası, “İç güvenlik yasasıyla polislerin elini serbest bırakan AKP hükümeti baskıcı ve zorba tutumunu bir kez daha kendisini göstermiştir. İç güvenlik yasasını kime karşı kullanacağını ortaya koymuştur. Divan işçilerine yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Sendika ve divan işçileri olarak her türlü meşru mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz” diye vurgu yaptı.

Polisin saldırısı karşısında direnen işçiler, Divan Otel önünde bekleyişlerini sürdürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu