Güncel

Din Dersi Öğretmeni Alevi Öğrencileri Hedef Aldı

Alevi öğrencileri “Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz” gibi sözlerle hedef alan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni M.K.’nin, yapılan şikayetlere rağmen görevi başında olduğu öğrenildi

Ankara’nın Mamak ilçesinde Şehit Ali İhsan Okatan Ortaokulu’nda görevli M.K. adlı gerici öğretmenin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde Alevileri hedef aldığı iddia edildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 20 Eylül’de ders sırasında “Alevi olanlar parmak kaldırsın” diyen öğretmen, öğrencilere “Aleviler neden abdest alıp namaz kılmıyor? Oruç neden tutulmuyor?” sorularını yöneltti. İddiaya göre M.K., “Biz Hazreti Ali’yi sevmeyiz. Hazreti Ali, peygamber efendimizin eşine küfretmiş” ifadelerini kullandı.

Bazı öğrencilerin, derste yaşananları ailesine anlatması ve okula gitmek istememesi üzerine veliler, M.K. adlı öğretmenle görüştü. İddiaları kabul etmeyen öğretmenin, kendisiyle görüşen velinin Zülfikar kolyesine işaret ederek, “Zaten gerek yok, kimin ne olduğu belli. Boyunlarındaki kolyeden tanıdım kimin ne olduğunu” dediği ileri sürüldü.

Yaşanan olayın ardından veliler, okul müdürlüğüne şikâyette bulundu. Şikâyette, M.K’nin öğrenciler arasında kutuplaşmaya neden olduğu, öğrencilerin problem yaşamasına ve psikolojik olarak yıpranmalarına neden olacak şekilde davrandığı ve öğrencileri olumsuz yönde etkilendiği belirtildi.

Okul müdürlüğünün ise “M.K. hakkında işlem yapılmadığını ve uyarıldığını, davranışın tekrarlanması durumunda işlem yapılacağını” söylediği aktarıldı.

Meclise taşındı

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Alevi öğrencilerin hedef alınmasına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e öğretmenin neden hala görevde olduğunu sordu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu