GüncelKadın

Denizli’de kadınlardan birlikte mücadele çağrısı

Denizli Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı düzenlediği basın açıklamasında herkesi birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Denizli Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı Çınar Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” yazılı pankartın taşındığı açıklamada kadınlar “İstanbul Sözleşmesi yaşatır”, “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı. Basın açıklamasını kadınlar adına Ayşegül Odabaşıoğlu okudu.

Sözleşme’den çıkma kararının hukuksuz olduğunu ifade eden Ayşegül, Sözleşme’yi yok etmek isteyenlerin eşitsizliğe, şiddete, tacize, çocuk istismarına ve savaş politikalarına karşı verilen mücadeleyi de yok etmek istediğini dile getirdi.

Ayşegül, iktidar-mafya işbirliğinin ayyuka çıktığı, erkek şiddetinin bir kez daha teşhir olduğunu belirtirken, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmek, kadına karşı şiddetle mücadele etmekten vazgeçmektir. Şiddete uğrayan kadını güvenceden yoksun bırakmaktır. Bir somut ‘devlet bakışı’ olarak, koruma iradesini geri çekmektir. Şiddeti fıtrattan saymaktır. Kadın erkek eşitliğini inkar etmektir. Güçten ve güçlüden yana tavır koymaktır” diye konuştu.

“Hayatlarımıza sahip çıkıyoruz”

Ayşegül, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının yürürlüğe gireceği 1 Temmuz günü yaklaşırken haklarından ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmediklerini yineleyerek, şunları söyledi: “Erkek şiddetinin ve çocuk istismarının faili ve aklayanı olanların İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine; haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılarına karşı birlikteyiz ve çok güçlüyüz! Biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik bu saldırılar, kazanılmış diğer haklarımıza yönelik saldırıların da önemli bir adımı. Tek bir hakkımızdan bile vazgeçmeyeceğimizi ilan ediyor, hayatlarımıza sahip çıkıyor, birlikteliğimizi ve gücümüzü ortaya koymak için bir kez daha buluşuyoruz.”

Ayşegül herkesi “çağdaş bir geleceği biçimlendirme hakkını elde etmek üzere dayanışmaya” davet etti.

Açıklama sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu