Güncel

Demirtaş’ın ana davası Kobanê dosyası ile birleştirilecek

HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın yargılandığı davada mahkeme heyeti, reddi hakim talebi konusunda karar verilmesi için dosyayı Kobanê davası ile birleştirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi tarafından derhal serbest bırakılması yönünde karar verilen ana davasına ilişkin duruşma Sincan Cezaevi Kampüsü Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Erdal Aydemir ile partinin il ve ilçe yöneticileri katıldı. Demirtaş, duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Hapishanesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlandı.

Kimlik tespitinin ardından başlanılan duruşmada mahkeme heyeti dosyaya gelen evrakları aktardı. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Kobanê Davası’nın iddianamesinin dosyaya geldiği görüldü. Ardından iddia makamı, bir önceki celsede verilen reddi hakim talebinin incelenmesi için kararın 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne götürülmesini ve 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Kobanê Davası’yla birleştirilmesini istedi.

Avukatların beyanlarını almadan, ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, reddi hakim talebinin 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce incelenmesine, dosyanın 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosya ile birleştirilmesi için 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasına karar verdi. Mahkeme kararı 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne bırakılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca AİHM Büyük Dairesi’nin Demirtaş için verdiği “derhal serbest bırakılsın” kararını ise “daha önce zaten hakkında mahkeme olarak tahliye kararı verdiğimizden başkaca bir işlem yapılmasına yer olmadığına” hükmetti.

Kararın ardından söz alan Demirtaş, “Muhtemelen son görüşmemiz olabilir. Sizden özel bir ricam var mahkemeniz 5 yıla yakındır beni yargılıyor. En azından bir kere hukuka uygun davranmanızı beklerdim. Birleştirme kararı sizde yapılması gerekiyordu. Diğer mahkemede daha duruşma bile yapılmadı” dedi.

Bir sonraki duruşma 6 Mayıs’a ertelendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu