Güncel

Cumartesi Anneleri | “Ne kayıplarımızdan ne de Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!”

Cumartesi Anneleri 161 haftadır yasaklanan Galatasaray Meydanı'ndan vazgeçmeyeceklerini 861. hafta eyleminde bir kez daha vurguladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara karşı Komisyon ve Cumartesi Anneleri 161 haftadır yasaklanan Galatasaray Meydanı’ndan vazgeçmeyeceklerini 861. hafta eyleminde bir kez daha vurguladı.

Online yayınlanan görüntülerde Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ve Hasan Ocak’ın annesi Emine Ana yer aldı. Emine Ana, ana sıcaklığı ve kararlılığı ile Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray’dan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Katilleri cezasızlıkla ödüllendirenler evlatlarını arayan analara ceza vermeye çalışıyor

Ardından Maside Ocak 861. hafta açıklamasını okudu ve şunları söyledi: “861 haftadır uluslararası hukukta insanlığa karşı suç olarak tanımlanan gözaltında kaybetme suçuna, bu suçun işlenmesine imkan yaratan cezasızlık politikalarına ve gizlenmeye çalışılan gerçeklere dikkat çekmeye çalışıyoruz”

Ocak şöyle devam etti:

“Çünkü, Türkiye’de yüzlerce insan gözaltında kaybedilmesine rağmen bu suç yok sayıldı ve derin bir suskunlukla karşılandı. Gözaltında kaybetmeler adalet sistemi eliyle cezasız bırakıldı.  Hakikatin açığa çıkartılması ve adaletin sağlanmasına yönelik politikalar hayata geçirilmedi. Aksine AİHM’in de işaret ettiği gibi Türkiye’de cezasızlık, bilinçli ve sistemli bir devlet politikası olarak uygulandı.

Biz Galatasaray’a çıktığımızdan beri onlarca iktidar değişti. Ancak iktidarlar değişse de  kayıplarımızla ilgili inkar ve cezasızlık siyaseti hiç değişmedi. Çünkü cezasızlık, ihlalin bir devlet politikası olarak uygulanmasının ortaya çıkardığı sonuçtur ve iktidarlar değişse de değişmeyen bir Türkiye gerçeği olarak varlığını sürdürmektedir.

Adında ‘adalet’ sözcüğü bulunan son iktidar ise, adalet taleplerini karşılamadığı Cumartesi Anneleri’ne Galatasaray’ı yasakladı ve onları yargılama noktasına geldi. Bu iktidar “evlatlarımız nerede” dedikleri için Cumartesi Anneleri’ni yıldırmak, mahkemelerde süründürmek istiyor. İstanbul’un kalbindeki bir meydanı sırf onlar gelip derdini anlatmasınlar, seslerini duyurmasınlar diye halka kapatıyor. Onların mezar yeri saydıkları Galatasaray Meydanı’nı ağır silahlı polisler, tomalar, gözaltı araçları ve çelik bariyerlerle işgal ediyor.”

Adalet istemekten vazgeçmeme kararlılığı

Cumartesi Anneleri’ne “Sorununuz kabinemizin sorunudur” diyen AKP şefinin Galatasaray Meydanı’nı yasaklamasındaki tutarsızlığa dikkat çeken Ocak bir kez daha Galatasaray’dan ve adalet aramaktan vazgeçmeyeceklerini şu ifadeleri kullanarak vurguladı: “Biz kayıplarımızdan, hakikat ve adalet talebimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. 162 haftadır bize yasakladığınız  kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz. Salgın koşulları elverdiğinde Galatasaray’a çıkacağız. Bize yaşattığınız zulmü tarihe not düşmeye devam edeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu