Güncel

Çorum’da Urfalı işçilere ırkçı saldırı

Urfalı mevsimlik tarım işçileri, Çorum'un Tekke köyünde muhtar ve oğullarının ırkçı saldırısına uğradı.

Çorum’un Abdullah Ata (Tekke) köyünde Urfalı mevsimlik tarım işçileri, bıçaklı saldırıya maruz kaldı. Dün 18.30’da gerçekleşen saldırıda, Hatice ve Kübra Alpa, Halep ve İsmail Çalışır ile Ali Sarıgül yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılar, tedavilerinin ardından bugün taburcu edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre İbrahim Çalışır, mevsimlik tarım işçisi olarak gittikleri Bozbağ merasında bir ay önce ekilen tarlanın suyunun köylüler tarafından kesildiğini söyledi. Konuyla ilgili MHP Milletvekili İbrahim Özyavuz’u arayarak, su taleplerini aktardıklarını belirten Çalışır, Tekke muhtarı olan Ömer isimli kişinin kendilerini aradığını ve “Neden milletvekilini aradınız? Su istiyorsunuz?” diyerek kendilerini azarladığını söyledi.

Çalışır uğradıkları saldırıya dair şunları söyledi:

“Muhtarın dayısı olan bir çoban, ineklerini tarlada otlatıyordu, birkaç sefer gelip ‘çöp bırakmayın’ dedi. Bizde ‘Çöp bırakmıyoruz, her sabah mıntıka temizliği yapıyoruz’ dedik. Dün gelip birkaç poşeti gördükten sonra jandarmayı aradı. Jandarma muhtarı aradı, muhtar geldikten sonra bir astsubay geldi. Astsubay bize, ‘Sizi kaldırırım buradan, yarım saat sonra buraya gelip bir tane pislik görürsem, sizi buradan kaldırırım, taşınacaksınız, bir gece yarısı da olsa buradan taşıttıracağım’ dedi. Bize bağırmasına karşılık, ‘Neden bağırıyorsun, bize bağırma hakkın yok, suçumuz neyse tutanak tutarsın, baban yaşında adamlar var burada’ dedik.”

Urfa’ya dönecekler

Hakkında şikayetçi olacaklarını söylediği astsubayın kendilerini çağırdığını dile getiren Çalışır şunları vurguladı:

“Astsubay ile konuştuğumuz anda muhtar ve oğulları ile bir tane köylü ellerinde bıçaklarla bize saldırdı. Saldırıda babam Halep Çalışır ve ağabeyim İsmail Çalışır’ı yaraladılar. Kavgayı ayırmak için gelen halam Hatice Alpa’ya yumruk attılar, kuzenim Kübra Alpa da kavgayı ayırırken, boynuna aldığı darbeden sonra bayıldı. Bizim çalışanımız olan Ali Sarıgül ise kafasından yaralandı. Kavga esnasında astsubay bize biber gazı sıkarken, karşı tarafa yardım etti. Sadece bize müdahale edildi.”

Yaşanan saldırının ardından jandarmanın ifadelerini aldığını paylaşan Çalışır, astsubay ve muhtardan şikayetçi olduklarını söyledi. Çalışır, jandarma eşliğinde çadırlarını alarak, başka bir köyüne götürüldüklerini aktardı. Çalışır, çalıştıkları meradan ücretlerini almalarının ardından Urfa’ya döneceklerini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu