Güncel

Çorum Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı

Çorum katliamında yaşamını yitirenler katliamın 38’inci yıl dönümünde Çorum’da yapılan bir etkinlikte anıldı.

H. Merkezi: Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ile Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından 38 yıl önce Çorum’da gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenler anıldı.

Hacı Bektaş Veli Kültür Vakfı Çorum Şubesi’nden başlayan yürüyüş Hacı Bektaş Parkı’nda sona erdi. Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş boyunca “Çorum’u unutma unutturma”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı.

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, CHP Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi’nın katıldığı anmada “Çorum’u unutmadık, unutturmayacağız”, “Yaşamı, sevgiyi ve barışı savunuyoruz” pankartları taşındı.

“Mücadele etmekten başka hiçbir koşul yok”

Saygı duruşuyla başlayan anmada konuşan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat, “Bizi katletmek isteyenler, bizi asimile etmek isteyenler, inkar etmek isteyenleri biliyoruz, tanıyoruz. Neler yaptıklarını biliyoruz, neleri yapabileceklerini de biliyoruz. Asıl mesele ‘Biz ne yapacağız?’ sorusu. Biz nasıl bir tavır ortaya koyacağız, biz nasıl bu mücadeleyi ortaya koyacağız? Çok açık söylüyorum, Alevilerin kurtuluşu, Alevilerin kendi ellerinde. Aleviler kendi davalarına, inançlarına, yoluna sahip çıkmadığı sürece, bir araya gelmedikleri sürece, mücadele etmedikleri sürece bugüne kadar yaşadıkları tüm katliamların benzerini yaşamaya devam edeceklerdir. Eğer biz bu zihniyete karşı bir mücadele ortaya koyup, kendi varlık gerekçemizi, kimliğimizi, inancımızı bu topraklarda sonuna kadar yaşatmak istiyorsak mücadele etmekten başka hiçbir koşul yoktur” dedi.

“Asla unutmayacağız, unutturmayacağız“

Alevi kurumları adına ortak basın açıklamasını ise Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül okudu. Güzelgül, “Çorum, Maraş ve Sivas katliamlarının hatırlanması; unutturulmaması, bu katliamları yapanların yaptıklarını meşrulaştırmasına asla izin vermemektedir. Katliamların unutturulmaması, adalet, demokratikleşme, özgürlük ve eşit yurttaşlık taleplerimizin de unutturulmamasını sağlayacaktır. Çorum katliamın 38. yıl dönümünde Çorum Meydanı’ndan bir kez daha sesleniyoruz: Çorum olaylarının/katliamının bir daha yaşanmaması için bu olayların/katliamın unutulmaması gerektiğine inanıyoruz. Devlet ve iktidarlar; toplumsal barışı sağlamak, demokratik topluma ulaşabilmek için; ‘Unutulmuş bu olayı neden kaşıyorsunuz? Bunu herkes unuttu, siz de unutun’ demek yerine; aksine, Bu katliamlarla yüzleşmek zorundadır. Zaman aşımına uğratılan Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarının dosyaları yeniden açılmalı ve failleri ortaya çıkarılmalıdır. Bu katliamların hesabı sorulana kadar; İnançlar, haklar eşit yurttaş haklarına kavuşana kadar; gerçek bir toplumsal barış sağlanana kadar bizler asla unutmayacağız, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu