Güncel

Colemêrg’te kayyum atamasına karşı açlık grevi

H. Merkezi: Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanvekilleri Şaban Alkan ve Fatma Yıldız’ın da aralarında bulunduğu 10 kişi kayyum işgaline karşı açlık grevi başlattı.

Kayyum atanan DBP’li Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanvekilleri Şaban Alkan ve Fatma Yıldız ile HDP ve DBP’li yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 10 kişi kayyım işgaline karşı süresiz dönüşümlü açlık grevi başlattı. Konuya ilişkin DBP il binasında yapılan basın toplantısına belediye yöneticilerinin yanı sıra HDP Colemêrg Milletvekili Nihat Akdoğan, HDP ve DBP il yöneticileri ile demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.

Toplantıda açıklama yapan Colemêrg Belediye Eşbaşkanvekili Şaban Alkan, “Belediyemiz polis karakoluna çevrilmiştir. Yüzde 70 oy ile seçilen bir belediye yönetimi varken, belediyemize kayyım atanmıştır. Bu kayyım atanmasını protesto etmek amacıyla 48 saat aralıklarla dönüşümlü açlık grevi başlatıyoruz” dedi.

Colemêrg halkına seslenen Alkan, “Bizlere emanet ettiğiniz iradeniz zorla elimizden alınmak isteniyor. Bizler bu iradeye sahip çıkmak için bedenlerimizi açlık grevine yatırıyoruz. Sizlerden bizleri yalnız bırakmamanızı bekliyoruz. Hep birlikte bu iradeye sahip çıkacağız. Bizler halkın iradesi üstünde bir irade tanımıyoruz. İşgalci zihniyetin atadığı kayyumu da tanımıyoruz” dedi.

Ardından konuşan HDP Colemêrg Milletvekili Nihat Akdoğan ise, karakollara dönüştüren zihniyeti belediye binalarından çıkarana kadar direnişi sürdüreceklerini söyledi. Akdoğan, halkın iradesine ve seçilmişlere sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Açıklamanın ardından belediye yönetimi ve kendilerine destek veren HDP ve DBP’li yöneticiler DBP il binasında açlık grevine başladı.

Açlık grevine giren ilk grupta yer alanların isimleri şöyle: Belediye Eşbaşkanvekilleri Fatma Yıldız ve Şaban Alkan, HDP İl Eşbaşkanı Metin Besi, HDP Merkez İlçe Eşbaşkanları Asım Özcan ve Emine Armut, DBP İl Eşbaşkanı Hüseyin Armut, DBP yöneticileri Hakan Abi, Sinem Duran, Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Mikail Erdal, MEYADER Eşbaşkanı Selim Kaya.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu