Güncel

Cizîr bodrumlarında katledilen Mehmet Tunç’la ilgili soruşturmaya ‘takipsizlik’

Şırnex’in Cizîr ilçesinde sokağa çıkma yasakları sırasında sığındıkları bodrumlarda katledilen onlarca kişiden Cizîr Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç soruşturmasına “takipsizlik” kararı verildi.

H. Merkezi: Şırnex (Şırnak)’ın Cizîr(Cizre) ilçesindeki sokağa çıkma yasakları sırasında sığındıkları bodrumlarda katledilenler için Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyuruları takipsizlikle sonuçlanmaya devam ediyor.

Cizîr Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç’un ölümüyle ilgili Cizre Cumhuriyet Başsavcılık tarafından hazırlanıp “yetkisizlik” kararı verilerek Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen dosyada da “takipsizlik” kararı verildi.

Soruşturma dosyasında savcılık tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen bazı talimatlar ve yanıtlar dosyada yer aldı.

Dosyada yer alan raporlarda, İlçe Emniyet Müdürlüğü, savcılığın olayın meydana geldiği bölgedeki kamera kayıtlarına ilişkin gönderdiği talimata olumsuz yanıt verdiği görüldü.

Çökmüş bir evin bodrumunda 11 kişi ile birlikte cenazesi bulunduğu belirtilen Tunç’un otopsi tutanağına da dosyada yer verildi.

Otopsi tutanağında, Tunç’un vücudunda şarapnel parçasının bulunduğu ve birçok yerinde yanık olduğu belirtildi.

Tutanakta, “Kol ve bacaklarda 4. derece yanık olduğu cilt bütünlüğünün bozulduğu kas ve tendon yapılarında yer yer karbonizasyon gözlemlendiği…” ifadeleri yer aldı.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen takipsizlik kararında Tunç’un “yaşanan çatışmalara katıldığı” ileri sürüldü.

 

“Ölürsek infazdır”

Mehmet Tunç, bodrumlarda mahsur kaldıkları sırada MedNuçe TV’nin canlı yayınına bağlanarak durumlarını kamuoyuna aktarmıştı.

Tunç, “Evi havan toplarıyla vuruyorlar. Bodrum’dan birkaç kişinin sesini duyabiliyorum. İkinci kattayım ölümü bekliyorum. Herkes bilsin ki içeride beş şehidimiz 24 de yaralımız var. Ölürsek, infazdır” demişti.

 

Avukatlar itiraz edecek

Sokağa çıkma yasaklarının ardından yasak sırasında yaşamını yitiren 50’yi aşkın kişinin ölümüne ilişkin başlatılan soruşturmalarda da benzer karar verilmişti.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu’nun (ÖHP) Tunç’un ölümüne ilişkin verilen takipsizlik kararına itiraz edeceği belirtildi.

 

“Teslim olmayacağız. Bundan herkesin haberi olsun”

Cizîr’de sokağa çıkma yasakları sırasında bodrumda mahsur kalarak, devlet tarafından yakılan onlarca insandan biri olan Cizîr Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç, katledilmeden hemen önce şöyle seslenmişti; “Kalan insanların bizimle gurur duyması lazım. Biz diz çökmeyeceğiz. Nasıl ki ilk günkü gibi Hayrilere, Kemallere ve Mazlumlara söz vermişsek, onlar nasıl ki Esad Oktay gibi kişiliklere diz çökmemişse biz de AKP faşizmine Cizre halkı olarak diz çökmeyeceğiz. Teslim olmayacağız. Bundan herkesin haberi olsun. Beyaz bayraklarla dışarı çıkmayacağız. Doğrudur açız, susuzuz, ilaçsızız, kefilerle bazı yaraları sarmışız. Ama bu o anlama gelmiyor ki bu bir yalvarıştır, teslim oluştur, teslim olmayacağız. İlk günkü gibi omuz omuzayız, direnişimiz devam ediyor. Ama şu yaralıların, kan kaybedenlerin kurtarılabilmesi için, kan kaybetmemesi için herkesin Cizre’ye yönelmesi lazım. Tabi kalkmıyorlarsa, insanlığın öldüğünü düşünüyorlarsa da artık kendi bilecekleri iştir.” sözleriyle hafızalara kazınmıştı. Tunç, vahşet bodrumlarının enkazının altında tüm insanlığın kalacağını söylemişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu