Güncel

Cigerxwin Qamişlo son yolculuğuna uğurlandı

H.Merkezi: Kuzey Suriye’nin Qamişlo Kantonu’nda binlerce kişi, Dera Zor hamlesinde yaşamını yitiren iki YPG savaşçısını sloganlarla son yolculuklarına uğurladı.

YPG savaşçıları Harun Qamişlo ve Cigerxwin Qamişlo için Şehit Delil Saruxan şehitliğinde düzenlenen cenaze törenine Cizre Bölgesi Savunma Konseyi Eşbaşkanı Rezzan Gülo, Cizre Özerk Yönetimi, Şehit Aileleri Meclisi, Mahalle Meclisleri, SYPG, PYD, YPG, YPJ savaşçıları katıldı.

“Her iki yoldaşımızın şehadet tarihinin Rojava’nın komutanı Xebat Derik ile aynı döneme denk gelmesi gurur vericidir” şeklin Şehit Aileleri Meclisi adına  Ferman Katmer bir konuşma yaptı.

7 yıldır tüm saldırı ve tehditlere rağmen şehitlerine bağlı kalan bir devrimin sürdüğünü dile getiren Katmer, “Şehitlerimiz cephelerde savaşırken, meşruluğunu halklardan ve o halkın düşmanlara karşı verdiği mücadeleden alıyorlar. Şehitlerimiz halklarımızın onurunu savunuyor. Biz de şehit yoldaşlarımızın izinden yürüyeceğiz” dedi.

“Türk devleti ve beslediği çetelere karşı savunacağız”

“Türk Cumhurbaşkanı delirmiş durumda ve Efrin’i işgal etmeyi düşünüyor. Türk Cumhurbaşkanı burada şehit yatan çocuklarımızın kahramanlığını iyi biliyor, yakından tanıyor. Erdoğan’ın bugüne kadar gönderdiği bütün çeteler bu şehitlikte yatan çocuklarımız tarafından yenilgiye uğratıldı. Dünya bunu duysun, Kürt halkı Efrin için sonuna kadar direnecektir. Serekaniye’de, Kobanê’de ve Şengal’de YPG, YPJ ve halklarımız nasıl direnip DAİŞ’i yerle bir ettilerse bugün de Türk devleti ve onun beslediği çetelere karşı Efrin’i savunacağız. Sarayın Efrin’e yönelik işgal planlarına da değinen KatmerÊfrin halkı kazanacak” şeklinde Efrîn’i savunma vurgusu yinelendi.

Konuşmaların ardından YPG savaşçılarının cenazeleri defnedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu