DünyaGüncel

ÇEVİRİ | Tutsak ELN Gerillaları ile Röportaj: “Zindanlar Devrimci Hedeflerimizden Vazgeçmek İçin Bir Neden Olamaz!”

Hapishane sistemi, devrimci örgütlenmelere bütün politik faaliyetleri yasaklar ama biz inisiyatif aldık ve örgütümüzün propagandasını yapmak için çeşitli yollar icat ettik.

Eğer isyancı güçlerin aktivitelerini takip ediyorsanız, sosyal medya en etkili araçlarınızdan biridir. Facebook’ta Kolombiyalı gerillalar üzerine yaptığım rutin araştırmalar sırasında olağandışı bir şeye rastladım. “ELN üyeleri hapishanede açıkça örgütleniyorlar mıydı?” Öyle ki, sosyal medya hesaplarından canlı yayın yapıyorlardı. Canlı yayınlardan birinde hücre duvarına AK-47 silahını yaslamış birisi göründü.

Evet, ELN’nin kendisine özgü stilinde giyinen ve silahının resmini yayınlayan bir ELN üyesinin sayfasına rastlamıştım. Bu bir istisna değildi. ELN gerillaları hapishanede oldukça güçlü ve sosyal medyada bununla övünüyorlar.  Tutsak militanların bayraklar altındaki geçit törenleri, canlı yayınlar ve daha fazlası merkezi ELN kanallarında propaganda ediliyor.

Eskiden televizyon kamerası olmadan kayıt yapılamıyordu ama şimdi kaçak akıllı telefonlarıyla halka yayın yapabiliyorlar. Kolombiya devleti hapishanelerde ne olup bittiğine ve tutsakların kolektif çalışmaları üzerinde çok az bir kontrole sahip.

Facebook’da canlı yayın yapan kişiyle, El Cauca’da “güvenlikli bir hapishanede” röportaj yaptım.

– Kendini tanıtır mısın ve neden tutuklusun?

Ben Andres, şimdiki ailem olan ELN’de (Ulusal Özgürlük Ordusu) bana Hindistan adıyla sesleniyorlar. Örgütlü isyan ve ağır “kamulaştırma” ile suçlanıyorum. 5 yıldır Cauca eyaletindeki yüksek ve orta güvenlikli hapishanelerde kalıyorum.

– Hapishanede hangi koşullarla kalıyorsunuz?

– Kolombiya Devleti’nin hapishanelerinde oldukça tehlikeli durumlarla karşılaşıyoruz. Neden diye sorabilirsiniz, bunun nedeni hapishanelerde en temel hakların ihlal edilmesidir. Hapishaneler kanun dışı yerler olmamalı, tutuklular toplumsal yaşamdan tecrit edilmemeli ve saygınca muamele görmelidir. Ama burada, Kolombiya’da anayasal haklar sadece kağıt üzerindedir ve gerçekte uygulanmazlar.

– Devlete karşı mücadele ettiğiniz için ne tür yaklaşımlara maruz kalıyorsunuz?

– Kolombiya hapishanelerindeki devrimciler olarak basit-adli suçlular gibi muamele görüyoruz. Adli mahkumlar ile devrimci tutsaklar arasında bir farklılık yok. Bir devrimcinin işi tam zamanlıdır, biz devrimciler için sınır yoktur.  Zindanlar devrimci hedeflerimizden vazgeçmek için bir neden olamaz.

Bu rejim, insan hakları evrensel beyannamesini umursamıyor. Düşünce, ifade ve iletişim özgürlüğü hakkı olan 19. maddeyi ihlal ediyorlar. Bu madde “herkesin düşünce, ifade ve iletişim hakkı olduğunu ve bu fikirlerinden dolayı kimseye baskı uygulanamayacağını ve sınırlandırılamayacağını” ifade eder.

Devrimcinin görevi inisiyatif almaktır ve bu zorlu yolculukta bulabildiği her yerden mücadeleye devam etmektir. Biz hayvan muamelesi gördüğümüz bu hapishanelerde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Burada yaşamlarımıza saygı yok, tutuklulara rehabilitasyon programı ya da politikası yok. Hiçbir hakkımız olmadan tutuklandığımız gibi gidiyoruz. Bu hapishanenin bireyin yeniden toplumsallaşmasına yardımcı olmadığı söylenebilir ki, çoğu tutuklu diğer alternatifleri görmeden aynı suç yolunu izleyecek.

Hapishaneler yalnızca yoksullar için. Çünkü yozlaşmış beyaz yakalılar, iktidar çevrelerinden suç işleyenler, akla gelebilecek tüm rahatlıkla 5 yıldızlı otellerde veya çiftliklerde kalıyor. Tıpkı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Emilio Escobar’ın kendi tasarladığı hapishane olan “Catedra” örneğinde olduğu gibi.

– Hapishanelerdeki ELN örgütlenmesine dair açıkça resim ve videolar yayınlanıyor. Bu nasıl mümkün oluyor?

– ELN, ülke çapındaki politik tutsaklar ve hapishanedeki diğer tutsaklar içerisinde kolektifler örgütlüyor.

Bir devrimci hapishaneye adım attığında, oradaki diğer tutuklularla birlikte mücadelemiz için bir bilinç geliştirmelidir. Bizim için yasak yerler yoktur, her yerde zalimlerle yüzleşmek zorundayız. Bugün bizi dört duvar ayırıyor ama mücadele irademiz sağlam duruyor. Çünkü insanlar aynı idealleri zihinlerinde taşıyorlarsa ne zindan duvarları ne mezarlık toprağı onları izole edebilir. Fikirlerimiz kış zamanlarındaki su kaynakları gibi fışkıracak.

Hapishane sistemi, devrimci örgütlenmelere bütün politik faaliyetleri yasaklar ama biz inisiyatif aldık ve örgütümüzün propagandasını yapmak için çeşitli yollar icat ettik. Yolsuzluğun hüküm sürdüğü bu ülkede, şu an gördüğünüz gibi “yasak” şeylere ulaşmak zor değil. Bu görüşmeyi de akıllı telefonlarla yapıyoruz.

Ayrıca yüksek güvenlikli hapishanelerde esrar, likör gibi tüm halüsinojenik maddelerin bulaşma merkezleri olması da mümkündür. Ayrıca Uribe hükümeti zamanında Bogota’daki Picota Hapishanesi’nde gerillalar ile paramiliterler arasında her türlü ateşli silahın kullanıldığı çatışmalar yaşandı. Yolsuzluğun yaşandığı bu ülkede, bu durum yeni değil.

– Hapishanedeki gerillaların yaşamı hakkında bilgi verebilir misiniz?

– Bir isyancının misyonu, hükümet sisteminin ihlal etmeye devam ettiği medeni haklar için savaşmaya devam etmektir. Mahkumlar olarak tüm haklarımız ihlal ediliyor, sağlığımızla, beslenmemizle, ayrımcılıkla … kısacası insan için gerekli birçok şeyle ilgili olan haklar elimizden alınıyor. Kolektiflerden medeni ve cezai haklar konusunda bilgisi olan arkadaşların yardımıyla yazılı talepleri iletiyoruz.

Hapishanede, parası olan ve olmayan tutukluların yaşamı aynı değildir. Özgürlüğe paha biçilemez ancak hapishaneler de maddi durumu daha iyi olanların konfora ulaşma lüksü veriliyor. Hapishane görevlileri için, herhangi bir etik değer söz konusu değildir. Her şeyi satabilirler.

Bir devrimci sistemin kendisini dayattığı zor yıllarda açık bilinciyle moralini yüksek tutmalıdır. Devrimcilerin yalnızca fiziki özgürlüğü kısıtlanabilir. Çünkü bilincimizde özgürüz. Çünkü hayal kuruyoruz ve hayal gücümüzün uçmasına izin veriyoruz. Bir devrimci, hapsedilmiş olmanın fiziksel sınırlarını her gün kırmaktadır.

– Facebook’taki fotoğraflarınızda hapishanede silaha sahip olduğunuz gözüküyor. Bu nasıl mümkün oluyor?

– Daha önceki bir paragrafta da söylediğim gibi gerilla ve paramiliterler hapishanede aynı bölümlerde bulunurlar. Bu yüzden silahlar, öz savunma araçlarıdır. Bıçak ya da silah taşımak nadir değildir.

Umarım sorularınıza en iyi cevapları verebilmişimdir ancak bir hapishanede yazmak kolay değil. Kameraların ya da bizi avlamayı seven gardiyanların gözleri tarafından keşfedilmemek için çok uyanık olmalıyız. Gardiyanlar, bizi yakalarlarsa para kazanacaklarını biliyorlar. Hapishane sistemi tarafından ise kesinlikle bir misilleme yapılacaktır.

 

Röportaj: K.Nazari

https://frontlineonline.substack.com/ sitesinde yayınlanmıştır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu