Dünya

ÇEVİRİ | Hindistan: Maoistler’den Genel Grev Çağrısı

HKP (Maoist), Visakhapatnam ve Doğu Godavari'nin bölgelerindeki ilçelerde yasadışı olduğu iddia edilen laterit ve boksitin madenciliğini protesto etmek amacıyla grev çağrısı yaptı.

HKP (Maoist), Visakhapatnam ve Doğu Godavari’nin bölgelerindeki ilçelerde yasadışı olduğu iddia edilen laterit ve boksitin madenciliğini protesto etmek amacıyla 10 Ağustos’ta Andhra Pradesh’te eyalet çapında bir bandh (genel grev) çağrısı yaptı.

Maoist partinin AOBSZC (Andhra Odisha Sınır Özel Bölge Komitesi) Sekreteri Ganesh tarafından pazartesi günü yayınlanan bir mektupta, Maoistler bölgedeki aşiretlere ve toplumun her kesiminden insanlara bandh’a katılmaları ve başarılı olmaları için çağrıda bulundu.

Maoistler madencilik faaliyetinden etkilenen köylerdeki aşiretleri militan bir tavır sergilemeye ve maden şirketlerini kovmaya çağırdılar ve ayrıca madencilik için kullanılan kamyonları ve ağır hafriyat ekipmanlarını imha etmelerini istediler. Maoistler, Visakhapatnam ilçesindeki Nathavaram Mandal’ın Sarugudu Panchayat’ındaki Bhamidikaloddi Köyü’ndeki 121 hektarlık laterit madenciliğinin, aslında yereldeki bazı etkili kişilerin tarafından J. Lakshmana Rao adlı bir kabileye tahsis edildiğine dikkat çekti.

Maoistlere göre, 15 yıllık bir süre için Şubat ayında maden kiralaması verildi ve yılda yaklaşık 10 lakh metreküp laterit çıkarılacak. Maoistler, boksitin Doğu Godavari bölgesindeki Yeleswaram orman aralığında laterit madenciliği kisvesi altında çıkarıldığını iddia ettiler.

Maoistler, YSR Kongre Partisi liderlerinin polisle ve Orman Dairesi ile anlaşarak bir maden mafyası kurduklarını iddia ettiler ve aşiretleri gerekirse onları dışarı atmak için şiddetli bir ajitasyon yapmaya çağırdılar. Onlar da ajitasyona desteklerini uzatacaklarına dair güvence verdiler. Ganesh yoldaş, maden şirketinin kamyonların boksit taşımasını kolaylaştırmak için Yeleswaram’da 32 fit genişliğinde bir yol açtığını ve bu süreçte binlerce ağacı yok ettiğini ve büyük ekolojik hasara yol açtığını iddia etti.

Maoistler, yolun Orman Dairesi de dahil olmak üzere ilgili makamlardan izin alınmadan inşa edildiğini ve bunun Orman Koruma Yasasına aykırı olduğunu iddia ettiler. Ayrıca madencilik şirketinin yerel aşiret liderlerine ve sosyal medya aktivistlerine rüşvet verdiğini ve protesto olmamasını ve madenciliğin sorunsuz devam etmesini sağlamak için fonladıklarını iddia ettiler. Maoistlere göre, Eyalet Başbakanı Y.S. Jagan Mohan Reddy, boksit madenciliği konusundaki GO 97’yi iptal etmişti, ancak bunu kolaylaştırmak için GO 89’u da yok saydı.

Maoistler bu uygulamayı ‘çifte standart’ olarak değerlendirdiler. Maoistler ayrıca aşiretleri, polisin iç köylerde voleybol turnuvaları ve tıbbi kamplar düzenlemesine izin vermemeye çağırdı. Çünkü polisin bunu yaparken aslında madenciliği kolaylaştırmak ve şirkete yardım etmek için inşa edilen yolları korumaya çalıştıklarını ifade ettiler.

Maoistler ayrıca aşiretleri NGT’nin ortak komitesine karşı çıkmaya çağırdılar ve herhangi bir soruşturmanın saçma olacağını söylediler. Maoistler bandh çağrısı yapmak dışında yol yapımının durdurulmasını da talep ettiler.

Kaynak:https://www.thehindu.com/news/national/andhra-pradesh/maoists-call-for-state-bandh-on-august-10-against-illegal-mining-of-laterite-and-bauxite-in-agency-areas/article35681085.ece

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu