EkolojiGüncel

ÇAĞRI | “Yönetemiyorsunuz! Seyretme, müdahale et”

İstanbul’da kent, doğa ve ekoloji örgütleri iktidarın yönetemediği orman yangınları için, bir araya geliyor. Yaşam savunucuları kontrol altına alınamayan yangınların iktidarın yağma ve talan politikalarının sonucu olduğunu söyleyerek eylem çağrısı yaptı.

İstanbul’da kent, doğa ve ekoloji örgütleri iktidarın yönetemediği ve ülkenin birçok yerinde günlerdir devam eden orman yangınlarının söndürülmesi için bir araya geliyor. Yaşam savunucuları kontrol altına alınamayan yangınların iktidarın yağma ve talan  politikalarının sonucu olduğunu söyleyerek yarın saat 19.30’da Kadıköy Süreyya Operası önüne eylem çağrısı yaptı.

Yaşam savunucuları yaptıkları yazılı açıklamada, günlerdir yanan ülkeye acil müdahale için bir araya geleceklerini söyleyerek “iktidarın yangınlara acil aktif müdahale edilmesini sağlamak ve bir daha yaşanmaması için bu iktidardan kurtulmak için harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi.

Harekete geçme çağrısı

Yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye ve dünya haftalardır göz göre göre gelen bir yangınla boğuşuyor. Sistemin ve onun iktidarlarının yarattığı ekolojik yıkım, iklim krizini de beraberinde getirirken dünyayı alt üst ediyor. Türkiye’de AKP iktidarının doğayı bir meta haline getiren yağma ve talan politikaları, toprağı, suyu, ormanları ve havayı kar ve rant hırsıyla sömürmesi sonucu çıkan yangınlara müdahale etmemesiyle birlikte yangın bölgelerindeki canlı yaşamının yok olmasıyla karşı karşıyayız.

Bizler İstanbul’daki kent, doğa ve ekoloji örgütleri olarak günlerdir yanan bu ülkeye acil müdahale için bir araya geliyoruz. Yaşam alanlarını, ağaçları, toprağı, suyu ve canlı yaşamını savunan herkesi bu çağrıya kulak vermeye, iktidarın yangınlara acil aktif müdahale edilmesini sağlamak ve bir daha yaşanmaması için bu iktidardan kurtulmak için harekete geçmeye çağırıyoruz. 5 Ağustos Perşembe saat 19.30’da Süreyya Operası önünde buluşuyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu