EkolojiGüncel

Brüksel’de küresel iklim değişikliği için yürüyüş

Brüksel’de binlerce kişi Glasgow zirvesi öncesinde iklim değişikliği için Kuzey Tren İstasyonu’ndan Cinquantenaire Parkı’na yürüdü.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de binlerce kişi Glasgow zirvesi öncesinde iklim değişikliği için yürüdü.

Kuzey Tren İstasyonu’nda toplanan kitle, Avrupa Birliği (AB) kurumlarının bulunduğu Schuman bölgesinden geçerek, Cinquantenaire Parkı’na doğru yürüdü.

80 civarında örgütün katılımıyla gerçekleştirilen eylemde iklim değişikliğiyle ilgili sloganlar atıldı.  Trafiğe kapatılan caddelerde yürüyen kitle, “Yeşil düşünün”, “Çözümün parçası olun, kirliliğin değil”, “Toprak anamıza saygı”, “Bugün oy kullanamayan gelecek 10 jenerasyonu düşünün”, “Fosil yakıtlardan özgürleşin”, “Değişim istiyoruz ama iklimde değil”, “Zamanımız yok” yazılı Fransızca, Flemenkçe ve İngilizce pankartlar taşıdı.

“Brüksel’in soğuk ve yağmurlu kalmasını sağlayın” yazılı pankartlar, eylem boyunca başkentte hakim olan güneşli ve sıcak havayla anlam kazandı.

Toplu ulaşımın da ücretsiz yapılması, çocuklarıyla, bebek arabalarıyla, genç yaşlı pek çok kişinin eyleme katılmasını sağladı. Yüzde 73,35’i aşılanan Belçika’da Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan önlemler nedeniyle bir süredir etkinlikler yapılamıyordu. Bu kapsamda uzun bir aranın ardından yapılan eyleme katılımın yüksek olması dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 26. Taraflar Konferansı (COP26), 31 Ekim-12 Kasım’da İskoçya’nın Glasgow kentinde devlet liderleri, kamu ve özel sektör temsilcilerinin üst düzey katılımıyla gerçekleştirilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu