Güncel

BMG’den İzmir’de 33 genç devrimci için anma

BMG, "Birleşik mücadele ile Suruç'un hesabını soracağız" şiarıyla ESP Bayraklı İlçe binasında Suruç şehitlerini andı.

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG), “Birleşik mücadele ile Suruç’un hesabını soracağız” şiarıyla ESP Bayraklı İlçe binasında Suruç şehitlerini andı.

Anma saygı duruşu ile başladı. Anmada konuşan Suruç yaralısı Rıdvan Coşkun, “Arap coğrafyasında halkların diktatörlere karşı ayaklandığı dönemde Rojava’da bir başka seçenek ortaya çıktı. Halkların kendi olanaklarıyla ilmek ilmek ördüğü bir devrim süreci yaşandı. Bu devrim süreci hızlı bir şekilde enternasyonal bir karakter almaya başladı” dedi.

2013 yılında Gezi eylemlerinin başladığını hatırlatan Coşkun, “Bu halk isyanı iktidarı sarsmıştı. Gezi’nin çocukları Rojava ile buluşmak istemişti. Bizler de Gezi’nin çocukları olarak Rojava devrimine dokunmak, yıkılmış bir kent olan Kobanê’yi yeniden inşa etmek için bu çağrıyı yapmıştık. Biz oraya çocuklara oyuncak götürmenin yanı sıra bir devrime dokunmak için gittik” diye konuştu.

Yaşananların devlet tarafından bir karşılığı olacağını söyleyen Coşkun, “Suruç’ta patlatılan bomba, SGDF nezdinde yükselen devrimci gençliğin önünü kesmekti” diye belirtti. Suruç katliamının bir başka boyutunun ise Rojava devrimi ile Türkiye devrimci hareketinin birleşmesinin önüne set çekme amacı ile yapıldığını söyleyen Coşkun, “Rejimin bu hedefleri boşa çıkarıldı. Türkiye devrimci hareketi dayanışma örneği göstererek devlete karşı karşı hamle başlattı” diye kaydetti.

Katliamdan sonra SGDF, Türkiye devrimci gençlik ile birlikte bir rota belirlediğini ifade eden Coşkun, “‘Suruç’un hesabını soracağız, adaleti sağlayacağız’ dediğini ve ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ şiarıyla yola koyulduk. Suruç için adaleti kazanmak demek faşist rejimin altını oymak demektir” dedi.

Devletin katliamlarının devam ettiğini söyleyen Coşkun, HDP İzmir il binasında Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle Suruç’ta 33 kişinin katledilmesi arasında bir bağın olduğunu, aynı amacı taşıdığını vurguladı.

Coşkun’un ardından serbest kürsü kuruldu. Katılımcılar duygu ve düşüncelerini ifade etti.

Anma okunan şiirlerin ardından sona erdi.(Haber etha)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu