DünyaGüncel

BMG: Başkan Gonzalo’nun anısı ve mücadelesini yaşatacağız!

Birleşik Mücadele Güçleri, 29 yıllık ağır tutsaklığının ardından ölümsüzleşen PKP lideri Başkan Gonzalo için açıklama yaptı

Peru Komünist Partisi’nin kurucusu ve 30 yıllık Başkanı, Dr. Abimael Guzman (Başkan Gonzalo) 11 Eylül 2021’de ölümsüzleşti. Başkan Gonzalo, yakalandığı 12 Eylül 1992’den bu yana ağır koşullarda tutulduğu Calao Deniz Üssü’ndeki yüksek güvenlikli hapishanede, 86 yaşında, sabahın erken saatlerinde ölümsüzleşti. Yakalandıktan on iki gün sonra çıkarıldığı mahkemede ömür boyu hapse mahkûm edildi ve o zamandan beri 29 yıldır tutsak.Birleşik Mücadele Güçleri de (BMG) Başkan Gozalo’nun ölümsüzleşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“ABD emperyalizmine kâbus dolu günler yaşattı”

Açıklamada Başkan Gonzalo’nun tedavi hakkı için verilen mücadeleye rağmen Peru devletinin bu taleplere karşı kulak tıkadığı ifade edildi. Yine Peru devletinin Başkan Gonzalo’yu ABD/CIA yönetimiyle yürütülen bir operasyonla yakaladığı da hatırlatılarak şunlar söylendi:

“Latin Amerika ülkesi Peru’da, işçi sınıfı ve ezilenlerin silahlı mücadele ile yükselttiği kurtuluş bayrağının kısa sürede zirvelere çekilmesi en çokta ABD emperyalizmine kâbus dolu günler yaşattı. Bundandır ki ABD emperyalizmi, Peru’da gelişen devrim mücadelesini ezmek ve yok etmek için tüm olanaklarını seferber etti ve Peru gerici devletine kol kanat gerdi. Guzman yakalandığında büyük sevinç çığlıkları atarak onu siyah beyaz, çizgili bir elbiseyle, bir kafes içinde halka teşhir ederek küçük düşüreceğini hesaplayan ABD istihbaratı ve Peru egemen sınıfları, büyük bir şok yaşadı. Başkan Gonzalo, tutulduğu kafes içinde, halka ve devrime bağlılığını, emperyalistlerden ve faşistlerden hesap soran tutumunu, dosta-düşmana ilan ederek, işçi sınıfının uluslararası marşını, Enternasyonali okudu.”

Açıklamanın devamında Başkan Gonzalo’nun bu duruşu karşısında emperyalizm ve gericiliğin onu mutlak tecrit koşulları altına yaşamaya zorladığı da vurgulanarak  “Zira istedikleri olmamış, Gonzalo, onlara meydan okumayı, yoldaşlarına, Peru halkına ve dünya ezilenlerine; devrimci, komünistlerine mücadele çağrısı yapmayı sürdürmüştü” denildi. BMG, açıklamayı şöyle sürdürdü:

“Başkan Gonzalo buradaki konuşmasında, “… Yol uzundur. Ve biz bu yolu kat edeceğiz. Hedefe erişeceğiz. Biz muzaffer olacağız. Göreceksiniz!” demişti. Gonzalo bu sözleriyle sömürüye ve zulme, ulusal baskıya ve her türlü eşitsizliğe karşı mücadele eden, devrimci, ilerici ve yurtseverlere büyük bir miras bıraktı. Gonzalo’nun yakalanması ve sonrasında yaşadıkları, ABD ve diğer emperyalistlerin, yerli işbirlikçi ve uşaklarının ilerici, devrimci ve komünist güçlere duyduğu sonsuz nefreti de tüm dünyada gözler önüne serdi”

“Gonzalo, halka ve devrime inancı ve direnişiyle birleşik mücadelemizde yaşayacak!”

BMG, açıklamasında ‘Emperyalist ve ve gerici-faşist devletlerin tutumu nerede olursa olsun benzerdir’ diyerek 22 yıldır önce PKK lideri Öcalan’ın da uluslarası bir komplo ile yakalandığını hatırlattı. Açıklama ise şöyle sonlandırıldı:

“PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanması karşısında sevinç naraları atan faşizme inat Kürt ulusunun Kürdistan’da direnişi gelişerek nasıl bugünlere geldiyse, Başkan Gonzalo’nun katledilmesi karşısında Peru halkının direnişi de gelişmeye ve büyümeye devam edecektir! Başkan Gonzalo, tüm bir yaşamını işçi sınıfı ve emekçilerin, ezilenlerin, kurtuluş davasına adadı!  29 yıllık mutlak tecride ve sessizliğe gömerek yok etme politikasına karşı sesini ve mücadelesini, direnişini tüm dünyaya taşıdı! Gonzalo bu kararlığı ve duruşuyla tüm dünyada; devrimci, ilerici ve yurtsever güçleri etrafında birleştiren bir gerçeği açığa çıkardı!

Gonzalo, halka ve devrime inancı ve direnişiyle birleşik mücadelemizde yaşayacak!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu