Güncel

Binler Esenyurt Meydanı’na aktı: Kürt sorununu çözmeyen çözülür

“HDP’liyiz her yerdeyiz” kampanyası kapsamında Esenyurt Meydanı’nda halk buluşması gerçekleşti

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “HDP’liyiz her yerdeyiz” kampanyası kapsamında İstanbul’da  Esenyurt Meydanı’nda halk buluşması gerçekleşti.

Binlerce kişinin katıldığı buluşmada HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan “HDP halktır, halk burada” sloganları ile karşılandı.

Esenyurt Meydanı’na İstanbul’un ilçelerinden gelmek isteyenlerin polislerce engellendiği öğrenildi.  Bir süre alana giriş de engellendi. Meydanın etrafı polis bariyerleriyle çevirilirken daha sonra HDP’lilerle yapılan görüşmeler sonrası alana girişlere izin verildi.

Engellemelere rağmen binlerce kişi Esenyurt Meydanı’na slogan atarak girdi. HDP bayrakları ile alana giren kitle, “Selam, selam İmralı’ya bin selam”, “Be serok jiyan nabe” , “HDP halktır, halk burada”, “Jin jiyan azadi”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Deniz poyraz ölümsüzdür”, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Biji Berxwedana Zindana”, “Şehit namırın” sloganlarını attı. Eyleme Devrimci Parti, ESP, Partizan gibi Birleşik Mücadele Güçleri’nin yanı sıra SYKP, Halkevi gibi ilerici kurumlarda katıldı.

“Kürt sorununu çözmeyen çözülür”, “Kürt sorunu muhattaplarıyla çözülür”, “HDP’yi KA-PAT-TIR-MA-YIZ-HALKLAR”, “HDP’yi kapattırmayız”, “Muhatap arıyoruz”, “Li her dere ne!”, “Ne Cumhur ne Millet ittifakı, çözüm Demokratik Cumhuriyet” gibi dövizler açıldı.

Kitle ayrıca Konya’da ırkçı saldırı sonucu katledilen 7 Kürt yurttaşın isimlerinin yer aldığı dövizleri de taşıdı.

Halk buluşmasında ilk olarak İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut konuşma yaptı.  Ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan konuşma yaptı.

Buluşmada konuşan HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan, şunları söyledi:

“İşte bu görüntü bu coşku bu kararlılık HDP’nin kapatılamayacağının bir göstergesidir. Sizler bizler dimdik ayakta olduğumuz sürece ne kapatma davaları ne fezlekeleri, ne Kobane Davası yaptıkları hiçbir şey işe yaramayacak.

Gelsin bu meydanı görsünler sizi görsünler. Buradan binlerce selam gönderiyoruz. Cezaevlerinde rehin olarak tutulan sevgili Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve şu an cezaevlerinde rehin olarak tutulan yüzlerce arkadaşımıza binlerce selam gönderiyoruz. Bugün bedenlerini açlığa yatıran cezaevlerinde açlık grevinde olan bütün arkadaşlarımıza binlerce kez selam gönderiyoruz.  Değerli halkımız bu bir miting değil sadece küçük bir buluşma. Bu buluşma HDP’nin günlerdir aylardır; bölge bölge il il ilçe ilçe; köy köy buluşmalarının sadece bir tanesidir. Çünkü biz nerede bir ezilen bir mağdur var, insanlar nerede zulme uğruyorsa HDP bugün oradadır, halkın yanındadır, halkın içindedir.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu