DünyaGüncelKadın

Batı Bengal: Başörtülü fotoğraf ekledikleri için 1000 Müslüman kadının iş başvurusu reddedildi

Hindistan’ın Batı Bengal eyaletinde, iş başvurusu yapan kadınların 1000’inin başı örtülü fotoğraf verdikleri için başvurularının reddedildiği öğrenildi.

Geçtiğimiz ayın 26’sında Batı Bengal’deki bir polis işe alım sürecinde 1000’den fazla Müslüman kadının başvurusu reddedildi. Kadınların reddedilmesinin nedeninin, kadınların başvurularına ekledikleri başörtülü fotoğraflar olduğu ortaya çıktı.

clarionindia.net’in haberine göre Batı Bengal’de 30.000’den fazla öğrenci, başvuru formlarını gönderirken yapılan hatalar da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle diskalifiye edildi. Bu kadınlardan 1000’den fazlasının Müslüman oldukları ve başları örtülü fotoğrafları olduğu için reddedildiği iddia edildi.

Hindistan’da Sihlerin giyim kuşamlarına müdahale söz konusu değilken, Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve dini simgelerin kullanılması hakların gasp edilebilmesinin nedeni haline gelebiliyor. İş başvuruları engellenen Müslüman kadınlar, bir mektup yazarak şikayetlerini ilettiler. Kadınlar mektupta, “Hint demokrasisinin kapsamının, tüm dini inanç ve inançlara uygun olarak geniş olduğuna inanıyoruz” diyerek, tıpkı Sih topluluğu adaylarına olduğu gibi cömert davranılmasını istedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu