Güncel

Başkan Gonzalo | Şehit Nubar Ozanyan Taburu: “Gonzalo’nun anısı önünde saygıyla eğiliyoruz!”

Şehit Nubar Ozanyan Taburu, 11 Eylül'de ölümsüzleşen Başkan Gonzalo'yu andı.

Askeri tören ve saygı duruşuyla başlayan anmada Cemil Amed bir konuşma gerçekleştirdi. Amed konuşmasında Başkan Gonzalo’nun sadece Perulu bir devrimci olmadığı ve tüm dünyada işçilere, köylülere ve ezilen halklara rehber olacak bir pratiğin sahibi olduğunu belirtti.

Kürtçe ve Arapça yapılan konuşmada Amed “Başkan Gonzalo kimdir? O bir profesör, Peru Devrimi’nin öncüsü ve Peru Komünist Partisi’nin lideriydi. Ölümsüzleşmesine kadar, 86 sene boyunca vazgeçmeden mücadele etti. Amerika’nın büyük isteği ve desteğiyle faşist Peru devleti tarafından tutuklanıp 29 sene zindanda tecrit altında tutuldu. Amerika, onun sadece bir kere ‘pişmanım’ demesini istiyordu. Ama o, bir kez bile pişmanım demedi” dedi.

Amed konuşmasının devamında “O sadece Peru halkının değil; Kürtlerin, Ermenilerin, Arapların, ezilen halkların önderiydi… Biz Şehid Nubar Ozanyan Taburu olarak Gonzalo’nun yürüdüğü gibi yürüyeceğiz bu yolu. O bizim de komutanımız, öğretmenimiz, değerli bir yoldaşımızdır. … Bugün birkez daha Başkan Gonzalo’yu anarken bu yolu yürüyeceğimizi ve anısı önünde saygıyla eğildiğimizi belirtiyoruz. Şehîd namirin, şehîd namirin, şehîd namirin!

Ermeni Toplumsal Meclisi de geçtiğimiz günlerde Başkan Gonzalo’nun bir kafeste tutulurken yaptığı konuşmanın görüntülerini izlemiş ve bir anma yapmıştı. “Yüzyılın Konuşması” olarak tarihe geçen konuşma Arapça ve Kürtçe anlık tercüme edildi.

Haber Linki: https://www.tkpml.com/sehit-nubar-ozanyan-taburu-gonzaloyu-ornek-aliyoruz/?swcfpc=1

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu