DünyaGüncel

Başkan Gonzalo Avrupa’nın çok sayıda kentinde anıldı

Peru devleti tarafından 29 yıl boyunca ağır tecrid altında tutulan ve tedavisi engellenen Başkan Gonzalo'nun katledilmesi protesto edildi

16 Eylül Perşembe günü ADGB’nin çağrısı ile Başkan Gonzalo’yu anmak ve faşist Peru devletini protesto etmek amacıyla İsviçre’nin Bern kentinde bir araya gelindi.

Bern Bahnhofplatz önünde, saygı duruşu ile başlayan eylem esnasında Türkçe-Almanca açıklamalar okundu ve bildiri dağıtımı yapıldı.

Başkan Gonzalo’nun “…Yol uzundur. Ve biz bu yolu katedeceğiz. Hedefe erişeceğiz. Biz muzaffer olacağız. Göreceksiniz!” sözleri ile başlayan açıklamada, cilt kanseri olduğu bilinen ve yaşı dolayısıyla ağır tecrit koşullarında kalması mümkün olmayan Abimael Guzman’ın serbest bırakılması çağrısının karşılıksız kaldığı ve tedavisi engellenerek ölüme terk edildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında “Başta Latin Amerika olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde Dr. Abimael Guzmán gibi yüz binlerce devrimci, politik düşüncelerinden dolayı onlarca yıl tutsak edilerek, işkencelerden geçiriliyor. ABD’de Kara Panterler’den Abu Jamal, Hindistan Komünist Partisi Maoist’lerinden Dr. Saibaba, Fransa’da tutsak olan Filistinli George Abdallah ve Türkiye’de 22 yıldır İmralı adasında tecritte tutulan Kürdistan Özgürlük Hareketi lideri Abdullah Öcalan ve daha niceleri, tıpkı Abimael Guzmán gibi düşünceleri tehlikeli olarak görüldüğü için uzun yıllardır en temel insan haklarından mahrum şekilde hapishanelerde tutulmaktadırlar.” ifadelerine yer verildi.

Eylem Cumartesi günü Luzern’de gerçekleştirilecek olan  “HDP ile dayanışma mitingine” katılım çağrısı yapılarak sonlandırıldı. 1992 yılından beri Callao adasında ağır tecrit altında tutulan Maoist Peru Komünist Partisi Kurucusu ve Önderi Abimael Guzman (Başkan Gonzalo) 11 Eylül günü Peru Devleti tarafından katledildi.

VİYANA

ATİK’in de bileşeni olduğu ADGB’nin „Abimael GUZMAN’nın Katili Peru Devletidir“ sloganıyla çağrısını yaptığı eylem bugun saat 17:00’de Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirildi.

Peru Konsolosluğu önünde yapılan mitingdeki konuşmalarda; Gonzalo’nun komünist çizgisine ve 27 yıldır Peru zındanlarındaki olağanüstü tecrit koşullarına dikkat çekildi. Devamında yapılan konuşmalarda ise; gördüğü ağır tecrit sonucu 86 yaşında hayatını kaybeden Gonzalo’nun ölümünün sorumlusu olarak bizzat Peru devleti gösterildi.

Partizan’ın da katıldığı miting esnasınsa sık sık “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Gonzalo Yoldaş Ölümsüzdür”, “Yaşasın Halk Savaşı” sloganları atıldı.

HAMBURG

Peru Komünist Partisi önderi Başkan Gonzalo anma etkinliklerinden birtanesi de Almanya’nın Hamburg şehrinde gerçekleştirildi. ATİK ve ADHK’nin organize ettiği, Partizan, MKP ve ADGB’nin ise destek verdiği etkinlik bugün Hamburg Peru Konsolosluğu önünde gerçekleşti.

Etkinlikte, 29 yıllık tutsaklık sürecinden sonra tecrit koşullarında yaşamını yitiren Abimael Guzman anıldı ve Guzman’ın katili Peru devleti proteto edildi. Eylemde  “Abimael Guzman, Başkan Gonzalo Ölümsüzdür” pankartı ve dövizler taşındı.

Yapılan konuşmalarda; Gonzalo’nun hayatı ve kararlı mücadelesine vurgu yapılırken, Peru devletinin politik tutsaklara yönelik faşist saldırıları teşhir edildi. Atılan sloganlarla etkinlik sona erdirildi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu