GençlikGüncel

Barınamayanların direnişi yağmura ve polise rağmen sürüyor

Dört ilde fahiş ev kiralarına ve yurtların yetersiz olmasına tepki göstermek için parklarda kalan üniversite öğrencilerine polis saldırarak, öğrencileri gözaltına aldı.

Artan ev kiraları, yurtların yetersizliği nedeniyle tarikat ve cemaat yurtlarına mecbur bırakılmalarına karşı üniversite öğrencilerinin direnişi sürüyor. İstanbul, İzmir, Ankara ve Kocaeli’de “evlerimiz sokaklar” diyerek nöbet tutan öğrencilerini ne olumsuz hava koşulları ne de polis saldırısı engelledi.

Yurtsuzlar Hareketi’nin Kadıköy Moda Sahili’ndeki nöbeti 3. günde de polis ablukasında sürdü. HDP Milletvekili Serpil Kemalbay ve Halkevleri direnişi ziyaret etti. Kısa bir konuşma yapan Yurtsuzlar Hareketi’nden Cihan Çiçek, “Onların keyfi yerinde” dedi.

HDP Milletvekili  Serpil Kemalbay da, “Erdoğan Türkevi açtığını söylüyor ve bununla övünüyor. Ancak ortada feci bir tablo var. Gençlik bunları kabul etmiyor” dedi.

Kadıköy’de başlayacak yağmur nedeniyle üniversiteliler çadır kurarak nöbetlerine devam etmek isteyince üniversitelilere polis saldırdı. Polisin engellemeye çalışmasına rağmen nöbete devam eden öğrenciler, sahilde yaptıkları yürüyüşle halka yönelik konuşmalar yaptı. Öğrenciler, “Onların Saray’da keyfi yerinde. Bizim bu yağmurda kendimizi koruyacak poşetlerimizden başka bir şeyimiz yok” ifadelerini kullandı.

İzmir’de de öğrenciler; Bostanlı ve Buca’da bir araya geldi. Barınamayanlar Hareketi Bostancı Cemal Parkı’nda yağan yağmura rağmen direnişi sürdürdü. Öğrenciler, “Yağmur çamur yağsa da, kış kıyamet kopsa da burada yatacağız” diyerek sabahladı.

Ankara Kuğulu Park’ta nöbete başlayan Barınamayanlar Hareketi polis tarafından engellenmek istendi. Öğrencileri gözaltı ile tehdit eden polis GBT adı altında taciz etti. Öğrencilerin toplu olarak durmasını engelleyemeyen polis, Barınamayanlar’a saldırdı ve darp etti.

Eskişehir Haller Parkı’nda nöbete başlayan öğrencilere saldıran polis, çok sayıda üniversite öğrencisini işkenceyle gözaltına aldı. Kentlerin birçok bölgesinde süren nöbeti sabaha karşı tamamlayan üniversite öğrencileri, direnişi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu