Güncel

Bakanlık, mültecilerin oturduğu evler için yıkım kararı verdi!

Bakanlık, Altındağ’da neredeyse tamamında Suriyeli mültecilerin oturduğu bölgeler için yıkım tebligatı gönderdi.

Ankara’da Suriyeli mültecilere yönelik saldırılan yaşandığı Altındağ ilçesinde imarsız binalara yıkım tebligatı yapılmaya başlandı. Suriyelilere ait dükkân ve evlerin yoğun olarak bulunduğu Battalgazi ve Önder mahallelerinde, ‘yolların genişletilmesi’ ve ‘imarsız-ruhsatsız yapıların yıkılması’ gerekçe gösterildi. Binada oturan hak sahibi ve kiracılara bir haftalık süre verildi, binaların boşaltılması istendi.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, Battalgazi ve Önder mahallelerinde bulunan ruhsatsız yapıların neredeyse tamamında Suriyeliler oturuyor. Altındağ Belediyesi yetkilileri, binaların yıkımına ilişkin girişimin kendilerine ait olmadığını, bu konuda İçişleri Bakanlığı’ndan gelen talimatla hareket ettikleri bilgisini veriyor. Yapılan tebligatların ardından iki mahalledeki bazı binaların yıkımı da gerçekleştirildi. Yıkımın önümüzdeki günlerde de süreceği ifade edildi.

Ne olmuştu?

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yaşanan kavgada 18 yaşındaki Emirhan Yalçın vefat etmiş, bir kişi de yaralanmıştı. Önder ve Battalgazi Mahallesi’nde “Allahu ekber” sloganları eşliğinde yürüyen gruplar Suriyelileri hedef almıştı. Polisin mahallede aldığı önlemler yetersiz kalırken Suriyelilere ait dükkanlar, evler ve araçlar tahrip edilmişti. Güvenlik kaygısıyla birçok Suriyeli evlerini terk etmişti

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu