Güncel

Bağdu katledilişinin 6. yılında anıldı

Adana'da 6 yıl önce DAİŞ'liler tarafından katledilen gazeteci Kadri Bağdu, mezarı başında anıldı.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa semti Ova Mahallesi’nde, 14 Ekim 2014’te bisikletle gazete dağıtımı yaptığı sırada DAİŞ’liler tarafından katledilen Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu, mezarı başında anıldı.

Küçükoba Mezarlığı’nda yapılan anmada, Bağdu’nun mezarına güller ve Yeni Yaşam gazeteleriyle fotoğrafları bırakıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada konuşan Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Başkanı Mehmet Mirza Kökli, faillerin bilinmesine rağmen hala yakalanmadığını belirterek, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin mücadelelerini sürdüreceklerini sözünü yineledi.

Tüm tanık ve delillere rağmen faillerin yargılanmamasına tepki gösteren Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Murad Karakaş ise, tanıdıkları bu faillerin 90’lardan bu yana gazetecileri katlettiğini dile getirdi.

Karakaş, “İlk gün gazetemizin manşetlerine attığımız manşeti yineliyoruz. Biz katilleri çok iyi tanıyoruz. 90’larda gazetemizin muhabirlerini kontravari biçimde katleden derin güçler, gazete binamızı bombalayanlar, dağıtımcı ve muhabir arkadaşlarımızı sudan sebeple tutuklayanlar Kadri arkadaşımızın katilleridir. Faili meçhul değil gayet bellidir” dedi.

Bağdu’nun eşi Şemsa Bağdu da adalet taleplerini yenileyerek, kendilerini yalnız bırakmayanlara teşekkür etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu