Güncel

Avrupa’da binlerce kişi “Hepimiz HDP’liyiz” dedi

ADGB'nin çağrısıyla Avrupa'da binlerce kişi eylem yaparak "Hepimiz HDP'liyiz" dedi

Avrupa’nın çeşitli kentlerinde Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB)’nin çağrısıyla 18 Eylül Cumartesi günü “Hepimiz HDP’liyiz” şiarıyla HDP’ üzerindeki baskıları ve kapatma davasını protesto eden eylemler gerçekleştirildi.

LUZERN – İSVİÇRE

ADGB-İsviçre’nin çağrısıyla aralarında HDP milletvekilleri, İsviçreli siyasi partiler ve demokratik kurumlarla her kesimden HDP’li, Luzern’de bir araya geldi.

Miting, yaşamlarını özgürlük ve demokrasi mücadelesine adayarak bu uğurda şehit düşenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın mitinge gönderdikleri mesaj okunmasının ardından ADGB İsivçre adına Leyla Şahin tarafından HDP’ye yönelik siyasi soykırım saldırılarına karşı bir konuşma yapıldı.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İsviçre Kürt Kadın Meclisleri Sözcüsü Selma Sürer,  İsviçre Federal Parlamentosu Sol-Grup Milletvekili Stéfanie Prezioso, SP Luzern Kanton Milletvekili David Roth, Basta Partisi adına Maya Heuschmann da birer konuşma yaptı.

DÜSSELDORF – ALMANYA

ADGB öncülüğünde yapılan eylem, merkez tren garı önünde başladı. “HDP’liyiz, her yerdeyiz”, “HDP’yi kapattırmayacağız” pankartlarının taşındığı eylemde, yaklaşık 2 buçuk kilometrelik bir yürüyüş yapıldı, EYLEME Alman kamuoyu da yoğun ilgi gösterdi.

Yürüyüş sırasında Almanya’nın faşist TC devletine verdiği destek de teşhir edildi.  yapılan konuşmalarda Almanya’nın Türk Devleti’ne ekonomik ve silah desteğine son vermesi istendi. Yürüyüşün ardından Düsseldorf merkez tren garı önünde katılımcılar yaptıkları konuşmalarla HDP’nin demokrasi mücadelesine dikkat çekildi.

HANNOVER – ALMANYA  

Hannover’deki eylem Georgsplatz’da gerçekleştirildi. ADGB Hannover adına yapılan konuşmada; AKP ve MHP faşizminin Kürt halkı nezdinde HDP başta olmak üzere devrimci demokrat kurumlara yönelik saldırıların dün olduğu gibi bugün de devam ettiği ama halkların birleşik mücadelesinin bu saldırıları boşa çıkaracağı vurgulandı.

Yine kadınlara ve LGBTİ’lere yönelik saldırıların arttığı, bu saldırıların temelinde ise faşizmin korkusunu görmek gerektiği söylendi. Mitingde HDP ve Komün Dergisi adına da birer temsilci konuşma yaptı. Konuşmaların ortak vurgusu faşizme karşı mücadeleyi büyütmek oldu.

STRASBURG – FRANSA

Strasburg’da gerçekleştirilen eyleme Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Dostluk Kültür Evi, Fransa ATİK, DİDF Strasbourg taraftarları katıldı.
Mitingde, HDP Avrupa Konsey Temsilcisi Faik Yağızay, ATİK ve DİDF adına konuşmalar yapıldı. HDP Eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar tarafından gönderilen mesaj okundu.

ATİK adına yapılan konuşmada, baskılar karşısında sessiz kalınmayacağının altı çizilerek, “HDP’nin kapatılmasına sessiz kalmayacağız. Her gün daha da saldırganlaşan faşist Türk devletine karşı HDP’yi savunmaya devam edeceğiz. AKP-MHP faşist iktidarı kendi sonuna yaklaşırken, demokrasi güçlerine karşı azgınca saldırmaktadır, birlikte mücadele ile buna cevap olacağız” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu