Güncel

Apê Musa katledildiği sokakta anıldı

Gazeteci-yazar Musa Anter (Apê Musa), 29'uncu yılında katledildiği sokakta ailesi, siyasi parti temsilcileri ve gazeteciler tarafından anıldı.

Anmaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il eşbaşkanları ve yöneticileri, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanları, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUHAYDER), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) yönetici ve üyeleri katıldı. Basın şehitlerinin fotoğraflarının taşındığı anma, saygı duruşuyla başladı.

Anmada konuşan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, bugün burada Kürt bilgesi Apê Musa’yı anmak için bir araya geldiklerini belirterek, “29 yıl önce tam bu sokakta onu katletmek isteyen zihniyet, onunla birlikte Kürt basınını da susturmak istedi” dedi.

“Geçen 29 değil, 49 yıl da olsa faili meçhul hiçbir cinayeti unutturmayacağız”

Tüm baskılara rağmen Anter’in kalemini yerde bırakmadıklarını belirten Müftüoğlu, “Bugün burada hala biz özgür basın, Kürt basınının susturulamayacağını gösteriyoruz. Ferhat Tepe’ye kurşun sıkanlar bir geleneği yok etmek istediler. O gün Ape Musa’ya kurşun sıkanlar, o kalemi yerde bırakmak istediler ama özgür basın bu geleneği sürdürürdü ve buna müsaade etmedi. Bugün katledildiği yerde bunu haykırmak için buradayız. Ape Musa’nın katillerinin yargılaması için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise 29 yıl önce Musa Anter’i katletmek isteyen zihniyetin Kürtlerin özgürlük mücadelesini bitirmek istediğini söyledi. Aydeniz, “Apê Musa’yı katletmek isteyenler Kürtlerin özgürlük mücadelesini bitirmek istediler ama Kürt halkının mücadelesi ilk günkü gibi capcanlı devam ediyor. 29 yıl oldu Apê Musa’yı katledenlere ilişkin birçok söylem ifade edilmesine rağmen failler yargılanmıyor. Geçen 29 değil, 49 yıl da olsa faili meçhul hiçbir cinayeti unutturmayacağız” diye konuştu.

“Bu yasaklarla onu unutturamazsınız, basın şehitlerimiz bizim onurumuzdur”

Hakikat mücadelesinde ısrar edeceklerini belirten Aydeniz, “Kürt halkına düşmanlık yürütenlere karşı dipdiri mücadele yürüteceğiz. Bağımlı yargıya rağmen hakikati sonuçlandırana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Afrin’de Süleymaniye’de yapılan katliamları hangi zihniyetin yaptığını çok iyi biliyoruz. Aynı zihniyetten beslendiklerini biliyoruz. Hesabı sorulana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Özgürlük elde edilene kadar mücadele edeceğimiz, Apê Musa’ya sözümüz olsun. Asla unutturmayacaklar ve bizi bitirmek isteyenlerin bitmek noktasına geldiğini ifade etmek istiyorum” dedi.

Konuşmaların ardından “Şehit namirin” sloganları atıldı. Sonrasında Musa Anter’in katledildiği sokağa doğru yürüyen kitle, Anter’in fotoğrafının yanına karanfil bıraktı.

Burada kısa bir açıklama yapan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, “29 yıl geçti, hala arkadaşlarımız katlediliyor. Hakikat kaybedilemez. Bugün burada Ferhat Tepe’nin fotosunu taşımanın yasak olduğunu öğrendik. Bu yasaklarla onu unutturamazsınız, basın şehitlerimiz bizim onurumuzdur. Onların izinde yürüyoruz. Apê Musa’yı bir kere daha anıyoruz” diye belirtti.

Katılımcılar, Anter’in mezarı başında yapılacak anmaya katılmak üzere Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Sitîlîlê (Akarsu) Mahallesi’ne hareket etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu