Güncel

Ankara’da katledilenler anıldı

Bursa: Ankara’da 10 Ekim sabahı gerçekleşen katliamın 3. ayında yaşamını yitirenler Bursa’da anıldı. DISK, KESK, TMMOB, TTB tarafından örgütlenen eyleme Partizan’ında içinde olduğu birçok devrimci ve ilerici kurum da destek verdi.

Bugün sabah saatlerinde heykel meydanında toplanan kitle “Barış için gittik! Katledildik, hesabını soracağız” pankartı açılırken eylem, katliamda yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

 Eylem esnasında “Faşizme karşı omuz omuza”, “Katliamı unutma unutturma”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak” sloganları sürekli atılırken, kurumlar adına açıklamayı, KESK Bursa Şubeler Platformu dönem sözcüsü Süleyman Ayyılmaz yaptı.

Devlet savaş halinde

Süleyman Ayyılmaz;  “Katliama zemin hazırlayan devlet, şimdi ise katliamı zaman aşımına uğratarak katilleri aklamaya çalışmaktadır” diye ifade ederek “Daha da vahimi bizleri susturmak için yargı ve güvenlik güçleri üzerinden saldırı gerçekleştiriyorlar, kokteyl saldırı diyerek bir karartma uygulayanlar katliamdan bu yana şehit yakınlarımızın aileleri dâhil olmak üzere onlarca insanımızı, sendika yönetici ve üyelerini, avukatları, kadınları gözaltına aldılar, davalar açtılar. Katledilen oğlu, kardeşi ile ilgili yaptığı açıklamadan dolayı bir babaya, bir kardeşe dava açmak için insanlıktan nasibini almamış olmak gerekiyor. Nitekim içinden geçtiğimiz süreç de insanlık değerlerinin ayaklar altına alındığı, aklın devre dışı olduğu, kandan, gözyaşından beslenildiği bir süreçtir” dedi.

DSCF9496Türkiye Kürdistan’ındaki katliamlara da değinen Ayyılmaz “Küçücük bir ilçeye bugün on bin askeri, özel timi, polisi ve nereye bağlı oldukları bilinmeyen özel birimleri yığanların niçin o gün alana bir tek polis bile dikmediklerini hatırlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Açıklamanın ardından alana karanfiller bırakılarak eylem sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu