GüncelManşet

ANKARA’DA ANMA | “Zulme karşı birleşmek Kızıldere’nin öğretisidir”

“Kızıldere’den Efrin’e Sürüyor Mücadele!” diyen YDG ve DÖB, Mahir Çayan’ın mezarı başında anma yaptı. Kitle daha sonra Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’ın mezarlarını ziyaret etti.

Ankara: Ankara’da Yeni Demokrat Gençlik (YDG) ve Devrimci Öğrenci Birliği(DÖB) Kızıldere Katliamı’nın 46. yıldönümünde, Kızıldere’de ölümsüzleşenler için Mahir Çayan’ın mezarı başında anma eylemi gerçekleştirdi.

Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’nda “Kızıldere’den Efrin’e Sürüyor Mücadele!” pankartıyla Mahir Çayan’ın mezarına “Kızıldere Son Değil, Savaş Sürüyor!”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma!”, “Devrim Savaşçıları Ölümsüzdür!”, “Efrin Goristan Ji Bo Faşistan!”, “Devrimciler Ölmez Yaşasın Halk Savaşı! sloganları ile yürüdü.

Kitle mezar başına geldiğinde Kızıldere’de ölümsüzleşenlerin isimlerini okunarak “Yaşıyor denildi.

 

“ON’ların mücadelesi aynı cüret ve özveri ile Efrin’de”

Anmada ilk olarak konuşan DÖB yaptığı konuşmasında “Bu katliam bizler açısından siper yoldaşlığının ve devrimci dayanışmanın en güzel örneklerinden birini vermesi açısından önemli olduğu kadar bu topraklarda iktidara gelen faşizmin ayağının tozuyla yaptığı ilk büyük katliam olması açısından da önemlidir” dedi.

“Mahirler nasıl Denizler için canından olmayı göze aldılarsa bizler de, aynı şekilde, yanı başımızda katledilmeye çalışılan Kürt halkı için Efrin’de o şekilde göze almalı ve mücadeleyi o şekilde büyütmeliyiz” diyen DÖB temsilcisi devrimci dayanışmanın ve siper yoldaşlığının en güzel örneklerinden birinin 30 Mart’ta Kızıldere’de sergilendiğini vurguladı.

DÖB konuşmasında “Mahirlerin mücadelesi bitmedi. Onların mücadelesi bugün de aynı cüret, özveri ve fedakarlıkla Efrin’de sürüyor ve zafere kadar da sürmeye devam edecek sözleriyle Kızıldere ve Efrin arasındaki mücadele bağına dikkat çekti.

 

“ON’ların teslim olmayan ruhu mücadelemize ışık tutuyor”

Daha sonra sözü devralan YDG “Kızıldere Türkiye Devrimci Hareketi’nin tarihinde ‘biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik’ sözü ile devrimci kararlılığın ve devrimci mücadeleye bağlılığın sembol direniş mevzilerinden birisi olmuştur” dedi ve ON’ların rekabetçi ve grupçu tutumların aksine birbirleri için hayatlarını ortaya koyacak denli cesur ve kararlı olduklarına vurgu yaptı. “Onların teslimiyete prim vermeyen direniş ruhu bugün mücadelemize ışık tutmaktadır” dedi.

Dün Kızıldere’de saldıranlar bugün Roboski’de Cizre’de Sur’da, Nusaybin’de, Suruç’ta 10 Ekim Ankara ve dahi Efrin’de faşizmi besleyenlerdir” şeklinde konuşmasını sürdüren YDG, “Faşist TC Devleti içinde bulunduğu derin buhranı, Kürt Düşmanlığıyla beslediği milliyetçi-ırkçı bir savaşla ötelemeyi hesaplamaktadır. Kürtlerin nerede olursa olsun Türk Devleti için kabus olma gerçekliği Efrin İşgal harekatıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Efrin halkını katleden, şehirlerini yağmalayan TC devleti Efrin’de zafer ilan etmeye kalksa da bunun adı zafer değil acizliktir” dedi.

 

“Zulme karşı birleşmek Kızıldere’nin öğretisidir”

Kürt Halkının on yıllardır sürdürdüğü ve bu gün yeni bir safhaya ulaşan mücadele birikimi; Mahir’lerin, Deniz’lerin, İbrahim’lerin mücadele birikiminden ayrı düşünülemez” diyen YDG sömürüye ve zulme karşı birleşerek mücadeleyi daha da büyütmenin Kızıldere’nin öğretisi olduğuna vurgu yaptı.

“Esas olarak bizlere, başta Efrin gündemi olmakla birlikte zulmün ve sömürünün olduğu her alanda ON’ların gösterdiği dayanışma pratiğini ve devrimci çıkışı her geçen gün bir adım daha ileriye taşımak düşmektedir sözleriyle Kızıldere’den bizlere miras kalan devrimci dayanışma pratiğine ve Efrin İşgaline karşı birleşik mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Daha sonra Mahir’in Türküsü şiirinin okunmasının ardından “Kızıldere’den Efrin’e Sürüyor Mücadele!”, “Devrim Savaşçıları Ölümsüzdür!”, “Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz!”, “Yaşasın Siper Yoldaşlığı, Yaşasın Devrimci Dayanışma!”, “Kızıldere Son Değil Savaş Sürüyor!”, “Katillerden Hesabı Devrimciler Soracak!” sloganlarıyla anma sona erdi.

Kitle daha sonra Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan’ın da mezarını ziyaret ederek dayanışma sloganları atmaya devam etti.

 

 

{gallery}anarada kizildere anmasi{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu