GüncelMakaleler

ANALİZ | Başkan Gonzalo Ölümsüzdür!

Dünyadan, yoldaşlarından tecrit edilmiştir. 87 yaşına kadar o şartlarda kalmış ama ideolojik ve politik arenada egemenler önünde boyun eğmemiştir. 

Peru’da Mayıs 1980’de PKP (Peru Komünist Partisi) önderliğinde başlatılan halk savaşı hızla ülkenin geniş alanlarına yayılmıştır. Peru devleti ve askeri güçleri, bir dönem bu savaşın gelişmesine engel olamadılar. Çünkü savaşa önderlik eden PKP, giderek Peru halkı içinde kök salıyordu ve onların desteğinde verilen haklı ve meşru mücadele, devlete ciddi darbeler vuruyordu.

Bu savaşa önderlik eden PKP’nin lideri olan Abimael Guzman (Başkan Gonzalo), PKP tabanı ve kitleler içinde kök salmıştır. Bir yandan da devletin özel hedefi olmuştur. Resmi güçler, Gonzalo’nun oynadığı rolü gördükçe, onu hedef alıp etkisiz hale getirmek istemişlerdir. Ama kısal alanda bu emellerinde başarılı olamamışlardır. Çünkü halk savaşının koşulları kırsal alanda devletin gücünü zayıf kılarken, giderek gelişen PKP’yi güçlü kılmıştır. Dolayısıyla Başkan Gonzalo’ya ve onun önderliğinde verilen halk savaşına engel olunamadı. Ta ki, Gonzalo tutsak düşene dek…

Kırsal alanda tutsak düşmeyen Abimael Guzman, Peru’nun başkenti Lima’ya gittiğinde, 12 Eylül 1992’de devlet tarafından tutsak alındı. Gonzalo’nun Lima’ya geldiğini öğrenen Peru devleti, onu yakalamak için harekete geçer. Bunun sonucu 1991’de devlet başkanı Alberto Fujimori başkanlığındaki hükümet ve CIA, Gonzalo’nun yakalanması için özel bir faaliyet yürütür ve kaldığı ev belirlendiğinde yapılan baskınla Gonzalo ve sekiz yoldaşı tutsak edilir.

Abimael Guzman tutuklandığında deniz altında bizzat onun için hazırlanmış bir hücreye konulur. Kısa bir süre sonra 15 Ekim 1992’de Callo Deniz Üssü’nde askeri mahkemeye çıkarılır. Demirden bir kafes içindedir. Amaçları onu ürkütmek, küçük düşürmek ve Peru halkı ve dünya kamuoyu önünde aman dilemesini sağlamaktır.  Bunun için mahkeme tüm dünyaya canlı yayınla naklen verilir.

Ama Başkan Gonzalo hiç de onların beklediği gibi hareket etmedi. Aman dilemedi. Tersine kafes içerisinde gürleyen sesiyle inandığı ve uğruna tutsak düştüğü davayı savundu. Yumruklarını kaldırdı ve gür sesiyle yaptığı konuşmada onların mahkemesinde Albert Fujimori yönetimini ve Peru devletini, ABD emperyalizmini mahkum etti. Haklı davasını, devrime olan inancını ve komünizm davasının hedefe ulaşacağını haykırdı:

Bizim içinde savaştığımız siperler bu savaşlardır. Çünkü bizler komünistiz. Çünkü biz halkın çıkarlarını savunuyoruz. Bizim yapmakta olduğumuz ve yapmaya devam edeceğimiz şey budur. Bırakın, rüya görmeye devam etsinler. Bugün bu durum bizim yolumuzun üzerinde sadece bir büküntü. Yol uzundur. Ve biz bu yolu katedeceğiz. Hedefe erişeceğiz. Biz muzaffer olacağız. Göreceksiniz.”

Gonzalo konuştukça, haykırdıkça, inandığı davayı savundukça, kendi askeri mahkemelerine yüzlerini kukuletayla örterek gelen hakimler, şaşkın bir halde, paniğe kapılırlar ve biçare duruma düşerler… Polisi ve basını da aynı ruh haliyle Abimael Guzman karşısında mahkum olur… Ve Başkan Gonzalo, onların mahkemelerinde televizyonlarında yaptığı yayınla, konuşmasıyla, kaldırdığı yumruğuyla ve  söylediği Enternasyonal Marşı’yla dünya kamuoyu önünde tüm halk düşmanı iktidarları ideolojik olarak yenilgiye uğratır!

Abimael Guzman, 29 yıl deniz altında özel bir hücrede tutsak tutulmuştur. Buradan hiç çıkarılmamıştır. Dünyadan, yoldaşlarından tecrit edilmiştir. 87 yaşına kadar o şartlarda kalmış ama ideolojik ve politik arenada egemenler önünde boyun eğmemiştir.

Tüm bu baskılara karşı inancıyla 87 yaşına kadar direnmiştir. Bu koşullar nedeniyle cilt kanseri olmuştur ve kalbinde de ciddi rahatsızlıklar vardır. Yoldaşları tarafından tüm dünya çapında açılan “Başkan Gonzalo’nun Hayatına Sahip Çıkalım” kampanyasına rağmen 11 Eylül günü yaşamını yitirdiği açıklanmıştır.

Peru devleti, Başkan Gonzalo’yu katletti!

Peru Komünist Partisi Başkanı Abimeal Guzman’ın (Başkan Gonzalo) hayatını kaybettiğine dair Peru devlet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaların ardından, basına yansıyan kimi bilgilerden Gonzalo’nun bilinçli olarak katledildiği anlaşılmaktadır.

Peru Ulusal Hapishane Enstitüsü (INPE) Başkanı Susana Silva Hasembank’ın RPP Noticias’a yaptığı açıklamada; Callao Deniz Üssü Gözaltı Merkezi başkanının Gonzalo’nun saat 6 civarında yaşamını yitirdiği bildirilmektedir. S. Silva 13 Temmuz’da sağlığında bir bozulma olduğunu ve bunun 20 Temmuz’da hastaneye nakledilmesine yol açtığını hatırlattı ve 5 Ağustos’tan itibaren geçen Cuma gününe kadar Callao Dniz Üssü Hapishanesi’nde gözlem altında tutulduğunu söyledi.

Silva’nın açıklamalarından da anlaşılacağı üzere ciddi derecede sağlık sorunları yaşayan Başkan Gonzalo, tedavisi yapılmayarak taburcu edilmiş, ardından tekrar Callao Deniz Üssü Hapishanesi’nde ağrı tecrit koşulları altında tutulmaya devam etmiştir.

86 yaşında olan, başta hipertansiyon olmak üzere ciddi sağlık sorunları yaşayan ve 29 yıldır ağır tecrit altında tutulan Başkan Gonzalo’nun hastanede gözetim altında tutulmayarak yeniden hapishaneye götürülmesi, Peru devletinin onu katletmek için her yolu denediği anlamına gelmektedir.

Öte yandan Peru Savaş Esirleri ve Ulusal Siyasi Mahkumlar Komitesi yaptığı açıklamada; “Yetkililerin, Dr. Abimael Guzman Reinoso’nun ölümünü doğrulamak için tutuklu Elena Yparraguirre’nin Callao Deniz Üssü’ne nakledilme talebine derhal yanıt vermesini talep ediyoruz” çağrısında bulundu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu