DünyaGüncel

Almanya’da yapılan seçimler için oy kullanmaya başlanıldı

Almanya'da dünyanın da yakından takip ettiği seçim günü geldi, halk sandık başına gitti. Sonuçların, anketlerdeki gibi SPD galibiyeti ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı merak konusu.

Almanya’da halk, 20. dönem Federal Meclisi (Bundestag) belirlemek için sandık başına gitti.

Seçmenler, sabah erken saatlerde oy kullanmak için seçim merkezlerine gitmeye başladı. Yerel saatle 08.00’de başlayan oy verme işlemi saat 18.00’e kadar devam edecek.

Yaklaşık 60,4 milyon seçmenin oy kullanma hakkı olduğu seçimlere 47 parti katılıyor. 6 bin 211 adayın yarıştığı seçimlerde 16 eyalette 299 seçim bölgesinde 85 bin sandık kuruldu.

709 milletvekili bulunan Federal Meclis’teki milletvekili sayısının, seçim sistemindeki farklı uygulama nedeniyle daha da artması bekleniyor.

Almanya seçimlerinde 100’ün üzerinde Türkiyeli aday da bulunuyor. Bu adaylardan 20’sinin parlamentoya girmesi bekleniyor. En fazla milletvekilinin yine Sosyal Demokrat Partiden (SPD) seçilmesi bekleniyor.

2,8 milyon seçmenin ilk kez oy kullanacağı seçimlerde seçmenlerin 31,2 milyonu kadın, 29,2 milyonu erkeklerden oluşuyor.

Seçmenlerin yüzde 21,3’ü 70 yaşın üzerinde olurken, 30 yaşın altındaki seçmenlerin oranı yüzde 14,4.

Bu yıl seçimlerde mektupla oy kullananların sayısının artacağı ve halkın en az yüzde 40’nın mektupla oy kullanma uygulamasından yararlanacağı tahmin ediliyor.

Ülkeyi 16 yıldır yöneten Başbakan Angela Merkel’in yeniden aday olmadığı seçimlerde başbakanlık için, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin adayı 60 yaşındaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) 63 yaşındaki Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Yeşillerden 40 yaşındaki partinin Eş Başkanı Annalena Baerbock yarışıyor.

Anketlere göre seçimlerdeki yarışın CDU/CSU ile SPD arasında geçmesi bekleniyor. SPD’nin oyu son anketlere göre yüzde 26-27’ye kadar çıktı. En yakın rakibi Armin Lachet’in başında olduğu CDU/CSU’nın oyu ise yüzde 21-22 civarında kalmıştı.

2017’de yapılan seçimlerde CDU/CSU yüzde 32,9, SPD yüzde 20,5, AfD yüzde 12,6, FDP yüzde 10,7, Sol Parti yüzde 9,2, Yeşiller yüzde 8,9 oy alarak mecliste temsil edilmişti.

Almanya Marksist Leninist Parti (MLPD) adayları da başta göçmen sorunları olmak üzere bir çok sorunun birlikte çözüleceğini dile getirerek seçim çalışması yürüttü. MLPD ve Internationalistische Bündnis (Enternasyonal Liste) milletvekili adayı  ATİF üyesi Erhan Aktürk ve Baden-Württemberg eyaleti milletvekili adayı Julia Scheller de  adaylar arasında bulunuyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu