Güncel

AKP’li belediye başkanından PSAKD başkanını kürsüden indirmeye çabası

AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Cemevi’nin açılışında Diyanet'i eleştiren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan'ı kürsüden indirmeye çalıştı.

Isparta Cemevi’nin açılışında söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştirmesi AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’i rahatsız etti. Başdeğirmen, konuşmasına müdahale ettiği Kaplan’ı kürsüden indirmeye çalıştı.

PİRHA’da yer alan habere göre Alevilerin kolektif emeği ve lokmalarıyla inşa edilen Isparta Cemevi’nin açılışı bugün gerçekleşti.

Açılışa davet edilen PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, kürsüdeki konuşmasında Diyanet’i eleştirdi. Alevilerin ibadethaneleri olan Cemevi’nin yasal statüye kavuşturulmasını isteyen Kaplan, “Cemevleri kırmızı çizgidir diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir. Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik, toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez” dedi.

Kaplan konuşmasını sürdürürken AKP’li Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkıp kürsüye doğru yürüdü. Başdeğirmen, Kaplan kürsüden indirilmeden programa devam edilmeyeceğini söyledi.

Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez de Başdeğirmen’e tepki olarak söz almadı ve durumu protesto etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu