Güncel

AKP-polis ortaklığında ‘EVET’ çalışmasını yürütenler Silahlı Propaganda Birlikleri mi?

H. Merkezi: HDP Şirnex Milletvekili İrmez, Silopi’de polislerin “evet” broşürü dağıtmasına ilişkin İçişleri Bakanı Soylu’ya “Emniyet teşkilatına mensup polisler AKP’nin ‘evet’ çalışması yürütmek üzere görevlendirdiği Silahlı Propaganda Birlikleri midir?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şirnex Milletvekili Aycan İrmez, Silopi’de “evet” çalışması yürüten AKP’lilere polisin eşlik etmesini Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren İrmez, referandum öncesi Şirnex’in Silopi ilçesinde çalışma yürüten AKP’lilere polislerin de evet broşürü dağıtarak destek verdiğini belirtti. İrmez, polis ve AKP işbirliğiyle yürütülen bu çalışmanın halka yönelik korku iklimi yaratılmasına neden olduğunu, Kürtlerin yaşadığı illerde zor ve şiddetle rıza üretilmeye çalışıldığını kaydetti. İrmez, “Hayır” kampanyası yürütenlere yönelik ise baskı uygulandığını ifade ederken, Soylu’ya şu soruları yöneltti:

 

– Mahallede çalışma yürüten AKP’lilerle birlikte ‘evet’ broşürü dağıtan kişi ya da kişiler kimlerdir?

– ‘Evet’ broşürü dağıtan polisler hakkında bir bilginiz var mıdır? Emniyet Teşkilatı’na mensup olan bu polisler hakkında bir soruşturma açacak mısınız?

– Emniyet teşkilatına mensup polisler AKP’nin ‘evet’ çalışması yürütmek üzere görevlendirdiği Silahlı Propaganda Birlikleri midir?

– Mevcut 657 sayılı Memurluk Kanunu’na göre memurların siyasi ve ideolojik fikir bile beyan etmesi yasaklanmışken polislerin ‘evet’ broşürü dağıtabilmesinin yasal dayanağı nedir?

– Bugüne kadar ‘hayır’ kampanyası yürüten kaç kişi gözaltına alınmış, kaç kişi tutuklanmıştır?

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu