GüncelManşet

Açlık grevine destek için Adana’da on binler alanları doldurdu

Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Dağlıoğlu Mahallesi’nde bulunan Karasu Kavşağı’nda BDP Adana İl Örgütü tarafından cezaevlerinde PKK ve PAJK’lı tutsakların Abdullah Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ve anadil önündeki tüm engellerin kaldırılması amacıyla düzenlediği süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek ve destek vermek amacıyla  bugün miting gerçekleştirdi.

Mitingin yapıldığı alana “Azadiya Ocalan azadiya me ye”, “14 Temmuz ruhu ile zafere kadar direniş” ve “ Serhildan başkenti Küçük Kürdistan Dağlıoğlu’na hoş geldiniz Sayın Demirtaş” yazılı pankartlar asılırken, alanda gençler 20 metre uzunluğunda sarı kırmızı ve yeşil bir bayrak dolaştırdı.

 

Eyleme bölge halkının desteği oldukça dikkat çekiciydi. On binlerin sel olup aktığı mitingde alış ve zılgıt sesleri eşliğinde. “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” “yaşasın zindan direnişimiz”, “vur gerilla vur Kürdistan’ı kur”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.

On binleril sel olup aktığı miting  demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlarken ilk konuşmayı BDP Adana Milletvekili Murat Bozlak yaptı. Sözlerine, “Siz meydanlarda oldukça hiç kimse zulüm yapamayacaktır” diyerek başlayan Bozlak, “koster bozuk” gerekçesi ile bir yılı aşkındır PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatları ile görüştürülmediğini belirterek, Adalet Bakanı’nın bu tutumu ile barışın kapısına kilit vurduğunu ifade etti.

Bozlak’ın konuşması ardından halkı Kürtçe selamlayan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, “Sizin desteğiniz oldukça hiç bir mücadele yenilmez. Bu mücadeleden de zaferle çıkacağız” dedi. 
Ardından Selahattin Demirtaş söz aldı. 600’den fazla Kürt gencinin meşru talepleri için bedenlerini ölüme yatırdığına dikkat çekerek konuya ilişkin çözüm içim noktasında bir adımın dahi atılmadığı dikkat çekti.

“Bugüne kadar ölümler gerçekleşmesin diye her gün alanlarda, meydanlarda bu çığlığı duyurmaya çalışıyoruz. Bir kez daha Adana’dan sesleniyoruz; Mücadele eden Kürt gençlerinin taleplerin Kürt halkının talepleridir. Siz duyana kadar bu talepleri haykırmaya devam edeceğiz” diyen Demirtaş hapishanelerde yaşanan direnişi dışarıya taşımak için mücadele etmeye devam edeceklerini elirtti.

Yürüyüşe polis saldırdı
Yapılan konuşmaların ardından 10 binlerce kişi  şehir merkezine doğru, “bijî Serok Apo”,” yaşasın zindan direnişimiz”, “baskılar bizi yıldıramaz”, “faşizme karşı omuz omuza”  sloganları ile yürüyüşe geçti. Yürüyüşe engel olmak isteyen polis kitlenin direnişi ile karşılaşınca tazyikli su gaz bombası ile bölgeyi adeta savaş alanına çevirdi. Polisin saldırısına barikat kurarak direnen kitle taş, havai fişek ve molotofkokteyli ile polisin saldırını püskürtmeye çalıştı.

Çıkan çatışmada atılan yoğun biber gazı nedeni ile bir kadın baygınlık geçirirken, 5 kişi de ise gözaltına alındığı öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu