Güncel

A Haber’in “Türkiye’nin başarısı” haberi de yalan çıktı

A Haber'in internet sitesinde "Türkiye'nin başarısı dünyaya örnek oldu" başlığıyla verdiği haberin yalan olduğu ortaya çıktı

Türkiye’de 28 Temmuz tarihinde birçok ilde aynı anda başlayan orman yangınlarına müdahale çalışmalarına devam ediliyor. Bu müdahaleler devam ederken bazı haber sitelerinde Türkiye’nin yangınlara hızlı müdahalesiyle dünyaya örnek olduğu iddia edildi. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sisteminin 2020 verilerine dayandırılan verilerde Türkiye’nin yangınlara, doğal afetlere hızlı müdahalesinin dikkat çektiği öne sürülmüş.

Haberi Teyit’e bildirenler bahsedilen raporun nerede yer aldığına dair link de paylaştı. Haberde bahsedilen rapor EFFIS’de (Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi) yer alıyor. 2020 tarihli orman yangınları raporunda Türkiye’nin yangınlara müdahalede hızlı olduğunu gösteren bir veri yer almıyor.

Öncelikle raporda A Haber’in belirttiği gibi “Yangın başına düşen alan” diye bir sıralamaya rastlanmadığını belirtmek gerek. Ayrıca raporda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın verileri yer almıyor. Raporda Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yer verilmiş.

Rapor incelendiğinde Türkiye’nin Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 2020 yılında orman yangınlarından en çok alan kaybı olan dördüncü ülke olduğu görülüyor (sf. 24). 472 yangın çıkmış, toplam 99 bin 857 hektar alan yanmış. Yangınların dörtte üçü ise Temmuz ve Eylül ayları arasında çıkmış. Ancak 2020 yılının her ayında en az bir büyük yangın meydana geldiği de belirtiliyor. Raporda 2020 yılında yanan alanların da haritalandırıldığı görülüyor.

2019 verilerine göre Türkiye ikinci sıradaydı. Öte yandan EFFIS’in sistemindeki 2008-2021 arasındaki karşılaştırmalı verilere baktığımızda, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler arasında en çok yangın çıkan ülke olduğu da görülüyor. En çok yanan alan verisinde de Türkiye ilk sırada.

Yangınlar sürüyor

Şiddetli sıcak hava dalgaları ve kuraklığın etkisiyle birlikte yangınlar da dünyanın her yerinde artış gösterdi. İklim krizinin getirdiği noktada orman yangınlarıyla verilen mücadele de sertleşiyor. Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Yunanistan, İspanya gibi Akdeniz ülkeleri de yangınlarla mücadele ediyor. Ülkelerin yangınlara etkili ve hızlı müdahalesi için yangını söndürmeye ve önlemeye yönelik yatırımlar yapması gerekiyor. Örneğin Avrupa Komisyonu’nun 2021 yılı orman yangınlarına hazırlık için filo oluşturduğu ve önleme tedbirleri kılavuzları yayınladığı biliniyor ancak bu önlemlerin ne derece etkili olduğu ise şüpheli.

Türkiye’deki mücadelede ise yangınlar tamamen söndürülmüş değilManavgat yangını bazı mahallelerde etkisini göstermeye devam ediyor. Marmaris’te de yangın altı farklı noktada sürüyor. Yangınlar yerleşim yerlerini tehdit ettiği için birçok mahalle boşaltıldı. Yangınlara havadan müdahale yeterli olmadığı için Türkiye’nin talebi üzerine AB ülkesi İspanya ve Hırvatistan’dan gelen üç adet Candair tipi uçak da yer alacak. Rusya ve Azerbaycan da  yangınlarla mücadelede destek sağlıyor. (Kaynak: Teyit)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu