GüncelManşet

680. HAFTA | “Bulduğumuz her mezara Cumartesi Anneleri’nin kayıp sütunu dikeceğiz”

Cumartesi anneleri 680. haftasında gözaltında işkenceyle sorgulanarak, kaybedilen Talat Türkoğlu’nun akıbetini sordu.

İstanbul: 680. haftadır Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri, 1 Nisan 1996 tarihinde gözaltında kaybedilen Talat Türkoğlu’nun akıbetinin açıklanmasını ve adaletin yerini bulmasını istedi.

Kayıp yakınlarının fotoğraflarının ve kırmızı karanfillerin taşındığı eylemde “Failler belli, kayıplar bulunsun” yazılı pankart açıldı. Eyleme HDP Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu ve HDP PM ve ilçe yöneticileri katıldı.

 

Bu ülkede iktidarın gözü kör, kulağı sağır

İlk olarak söz alan HDP Iğdır Milletvekili Emin Adıyaman, Galatasaray Meydanı’nı işaret ederek 680 haftadır aslında faili belli olan faili meçhul insanların, ailelerinin seslerini hem Türkiye hem de dünya kamuoyuna duyurmaya çalıştıklarını dile getirdi. “Ancak bu ülkede iktidarın gözü kör kulağı sağır” diyen Adıyaman, 1923 yılında Mustafa Suphi’lerin Şeyh Saidlerin katliamlarından bugünün kayıplarına kadar Türkiye’de hep karanlık güçlerin var olduğuna dikkat çekti. İktidara ailelerin sesini duyması, gerekli ve etkin hukukun sağlanması için çağrı yapan Adıyaman, failler bulunana dek mücadele edeceklerini söyledi.

 

cumartesi anneleri 680hafta 3Faillerin ortaya çıkması demek devletin suçlarının ortaya çıkması demektir

Adıyaman’ın ardından söz alan Talat Türkoğlu’nun avukatı Gülizar Tuncer, Türkoğlu’nun devrimci olduğunu söyleyerek, bu ülkede yaşayan devrimcilerin görebileceği tüm zulümleri yaşadığını belirtti. Defalarca gözaltına alınarak tutuklandığını ve sıkıyönetim mahkemelerinde yargılandığını dile getiren Tuncer, “Edirne’ye ailesinin yaşadığı doğduğu topraklara gitti ve bir daha dönemedi orada kaybedildi” dedi. Akıbetini öğrenmek için bütün mercilere başvuru yapıldığını ancak diğer kaybedilen dosyalarda olduğu gibi sonuç elde edilmediğini vurgulayan Tuncer, faillerin ortaya çıkmasının devletin suçlarının ortaya çıkması demek olduğunu kaydetti.

 

 

“Talat Türkoğlu ne yaptınız bilmek istiyoruz”

Talat Türkoğlu’nun kardeşi Münibe Türkoğlu’da, Talat’ın Edirne’de yapmış olduğu siyasi örgütlenmelerden dolayı patronların hedefi haline getirildiğini söyledi. Patronlar tarafından işsiz bırakıldığını ve ardından gözaltına alındığını söyleyen Türkoğlu, gözaltında işkence ile kaybedildiğini belirtti. “Talat Türkoğlu ne yaptınız bilmek istiyoruz” diyen Türkoğlu, Nisan sonrası annesinin Talat’ı beklediğini ancak gelen olmadığını kaydetti. “Anam ve babama borcum var Talat Türkoğlu’na ne yaptınız?” sorusunu soran Türkoğu, kayıpların akıbetinin araştırılıp açıklanıncaya kadar hesap sormaya tüm kararlılığımızla devam edeceklerini söyledi.

 

“Bulduğumuz her mezara Cumartesi Anneleri’nin kayıp sütununu dikeceğiz”

Gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır, “Devlet kendisine muhalif olan Ardahan’dakini de Edirne’dekini de akıbetini oldubittiye getirmeye çalışıyor. Ama gücü yetmeyecek. Biz gözaltında kayıp yakınları taziye hakları elinden alınmış insanlar Edirne’de de aynı, Ardahan’da da aynı. Bu coğrafya da düşüncesi nerede olursa olsun hangi şehirde olursa olsun insanlar aynı akıbete sahip oluyor. Bu iyi bilinsin ki biz bu işin peşindeyiz, arkasındayız” dedi. Kayıp yakınlarının mezarlarını bulacaklarını ve buldukları her mezara Cumartesi Anneleri’nin ve insanlarının zafer abidesi olarak kayıplar sütunu dikeceklerini söyledi.

 

cumartesi anneleri 680hafta 2“Talat Türkoğlu’nun akıbeti açıklansın”

Haftanın açıklamasının gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak okudu. Ocak, “Talat Türkoğlu dosyasındaki cezasızlığı sonlandırmak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasal görevidir ve imzalamış bulunduğu uluslararası sözleşmelere göre yasal zorunluluğudur” dedi. Devletin bu görevini yerine getirmesini isteyen Ocak, “Talat Türkoğlu’nun akıbeti açıklansın, onu kaybedenler her türlü baskıdan uzak, bağımsız ve tarafsız yargılama faaliyeti sonucunda hakkaniyete uygun olarak cezalandırılsın” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu