GüncelManşet

678. HAFTA | “İnsanlık suçları ve katiller karşısında Hasan’ın o iki fotoğrafıyla birlikte duracağız”

678. haftada Hasan Ocak için buluşan Cumartesi Anneleri eyleminde konuşan anne Emine Ocak “23 yıldır burada bekliyorum. Katilin bulunması ve adalet istiyorum. Adalet istiyorum, adalet, adalet… Başka bir şey değil” dedi.

İstanbul: Cumartesi Anneleri bu kez Hasan Ocak için biraraya geldi. Galatasaray Lisesi’nde 678. kez oturan Cumartesi Anneleri 21 Mart 1995 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınarak işkenceyle katledilen devrimci Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak’ın “Oğlum için, tüm kayıplarımız için adalet istiyorum” çağrısına ses vermek için buluştu.

Hasan Ocak’ın sevdiği türkülerin çalındığı, sazının, müzik kasetlerinin ve resimlerinin sergilendiği eylemde ilk olarak CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu söz alarak Galatasaray Lisesi önünün hala bir hafıza ve cesaret merkezi olduğunu söyledi. Ardından ise Cumartesi insanlarından ve Hasan Ocak’ın akıbetinin araştırıldığı günlerde bu mücadeleyi verenlerden olan Nimet Tanrıkulu söz alarak bu dönemki tanıklıklarını anlattı. Ocak ailesinin avukatı ve İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri de bu dönemki hukuksuzlukları anlattı ve hkuk mücadelesinin süreceğini belirtti.

 

O fotoğraflarda gördüğümüz şey öfkeydi”

Yoleri’nin ardından sözü Hasan Ocak’ın annesi Emine Ocak aldı ve “23 yıldır burada bekliyorum. Katilin bulunması ve adalet istiyorum. Arkadaşlarımızla bu yola çıktık. Adalet istiyorum, adalet, adalet… Başka bir şey değil” dedi.

Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ise kardeşi Hasan’dan kendilerine iki fotoğraf kaldığını ifade ederek, bunlardan ilkinin ellerinde taşıdığı Hasan’ın gülümsediği fotoğraf ile haftalar süren arayış sonrası işkence edilerek parçalanmış bedenine ulaştıklarındaki fotoğrafı olduğunu söyledi. “O fotoğraflarda gördüğümüz şey öfkeydi. O kadar çok şey anlatıyordu ki insanlığın ve vicdanın öldüğünü… Bizim hafızamıza da dün, bugün ve yarınımızın ısrarı, katillerden hesap sormamızdaki inadımız olarak geçti. Dün olduğu gibi işlenmiş insanlık suçları ve katiller karşısında Hasan’ın o iki fotoğrafıyla birlikte duracağız” dedi.

Hasan’ın kardeşlerinden Ali Ocak da Hasan’ı andı ve adalet arayışlarının süreceğini ifade etti.

 

“Hasan Ocak için adalet istiyoruz”

Haftanın açıklamasını ise ETHA muhabirlerinden Pınar Gayip okudu. Açıklamada “Artık yeter. Hasan Ocak ve tüm kayıp dosyalarında yargılama faaliyetlerinin tarafsız ve bağımsız biçimde, evrensel hukukun ilkelerini esas alarak gerçekleşmesini istiyoruz. Hasan Ocak’ın güvenlik güçlerince gözaltına alındığını ve onların kontrolü altında öldüğünü doğrulamaya yetecek veriler mevcuttur. Soruşturma olayın tam olarak nasıl meydana geldiğini belirleyecek; sorumluları tespit edecek ve cezalandırılmalarını sağlayacak etkinlikte yürütülmelidir. Hasan Ocak için adalet istiyoruz” denildi.

 

{gallery}hasan ocak icin adalet{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu