Güncel

481. F Oturması | “Ağır hasta mahpus Ali Osman Köse serbest bırakılsın”

Hapishane Komisyonumuzdan Mehmet Acettin tarafından okunan açıklamada "Ağır hasta mahpus Ali Osman Köse serbest bırakılsın" çağrısı yapıldı.

481. F Oturması’nın basın açıklaması dün (11 Haziran) İnsan Hakları Derneği’nde yapıldı. Açıklamayı Hapishane Komisyonumuzdan Mehmet Acettin okudu.

Açıklamada “Ağır hasta mahpus Ali Osman Köse serbest bırakılsın” çağrısı yapıldı.

Hapishanelerde bulunan mahpuslara yönelik hak gaspları ve keyfi uygulamaların had safhaya vardığının vurgulandığı açıklamada özellikle pandemi sürecinde ağırlaşan hapishane koşullarına dair şu değerlendirme yapıldı:

Pandemi süreci, mahpuslar bakımından durumu daha da ağırlaştırmıştır. Hapishanelerdeki pandemi uygulamaları; hak gasplarını olağanlaştıran, tecridi ağırlaştıran  bir süreç halini almıştır.  Hasta mahpuslar bakımından,  COVID-19 bulaş riski artmış, sağlık ve tedavi hakkına erişim durma noktasına geldiğinden, kronik hastalıkları olanlar ve ağır hasta mahpuslar ölümle burun buruna yaşamak durumunda bırakılmıştır.

“Geçirdiği ağır ameliyatın ardından yatağa kelepçelendi”

481. F Oturmasında bu hafta, Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesinde tutulan, hasta mahpus Ali Osman Köse’nin durumu paylaşıldı. 

37 yıldır hapiste tutulan 64 yaşındaki Ali Osman Köse; böbrek kanseri, dolaşım sistemi hastalıkları, hipertansiyon, işitme kaybı ve nörolojik rahatsızlıklarının ilerlemesi nedeni ile tek başına ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma geldi.

2021 yılı Şubat ayında, tedavi için götürüldüğü hastanede COVID-19’a yakalanan Ali Osman Köse için, 18 Mart’ta götürüldüğü Şehir Hastanesi’nde ameliyatla acilen kanserli böbreğinin alınması gerektiği söylenmiş, ameliyat için Edirne’ye Sevk edilmiş, oradan da acil ameliyat olması gerektiği söylenerek Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Ancak hastanenin yoğunluğu gerekçesi ile, ameliyat günü dahi verilmeden, hapishaneye geri gönderildi.

Tedavi maksadıyla infazının ertelenerek serbest bırakılması yönündeki talep doğrultusunda gönderildiği Adli Tıp Kurumu ise, Ali Osman Köse için hapishanede kalabilir raporu vererek, yaşam hakkına yönelik tehdidin daha da ağırlaşmasına neden oldu.

Avukatının ısrarlı girişimleri sonucunda, Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde 31 Mayıs 2021 günü ameliyat edilen Köse’nin sol böbreğinin tamamı ve böbrek üstü bezi alınmış, pankreas ve dalağından da patoloji için örnek alındı. Köse, geçirdiği ağır ameliyatın ardından yatağa kelepçelendi. Kendisinin ve refakatçisinin itirazlarına rağmen kelepçe çıkarılmadı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu