Güncel

480’inci F oturumunda Naif İşçi için tahliye çağrısı

F Oturumu eylemlerinin 480'inci haftasında 11 yıldır tedavisi engellenen Naif İşçi'nin tahliyesi istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, “F oturumu” eylemlerinin 480’inci haftasını gerçekleştirdi.

Eylem, pandemi nedeniyle  online olarak gerçekleştirilirken, 11 yıldır tedavi hakkı engellenen hasta tutsak Naif İşçi’nin durumuna dikkat çekildi.

Açıklamayı okuyan Meral Nergis Şahin, hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin tutukluların yaşam haklarını tehdit eder boyutlara geldiğini ifade etti.

‘Adil yargılanma hakkı ihlal edilmişti’

Bandırma T Tipi Cezaevi’nde 11 yıldır tutuklu bulunan 25 yaşındaki Naif İşçi’nin bacağındaki rahatsızlığın dışında mide hastalıkları ve anemi ile de mücadele ettiğini ifade eden Şahin, İşçi’nin aşırı kilo kaybı nedeni ile tek başına hayatını sürdürmekte zorlandığını aktardı. İşçi’nin kimlik yaşına göre 4 yaş küçük olduğunu ifade eden Şahin, “İşçi 8’nci sınıf öğrencisiyken, örgüte yardım etmekle suçlanarak gözaltına alınmış, kemik yaşının belirlenmesi için hastaneye sevk edilmesi talebi mahkeme tarafından kabul edilmemiş, adil yargılanma hakkının ihlal edildiği bir yargılama sonrasında, suç vasfı ağırlaştırılarak 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.” dedi.

Tutuklandığında, trafik kazasının neden olduğu yaralar iyileşmemişti

İşçi, gözaltına alınmadan öncesinde geçirdiği bir trafik kazası sonrasında henüz yaraları dahi iyileşmeden tutuklanarak cezaevine götürüldüğünü belirten Şahin, tutuklandıktan sonra da hastaneye götürülmediğini, ameliyat dikişlerini dahi kendi imkanları ile çıkarmak zorunda kaldığını aktardı. Doktorları tarafından kaza sonrasında sol bacağına takılan platinin 6 ay sonra değiştirilmesi gerektiği söylenmesine rağmen Naif İşçi’nin 11 yıldır tedavisi yapılmadığını dile getiren Şahin, İşçi’nin yürümekte zorluk çektiğini ve çeşitli ortopedik sorunlar yaşadığını söyledi.

Şahin, “İnsan hakları savunucuları olarak; Naif İşçi ve tüm hasta mahpusların yaşam ve sağlık hakkının güvence altına alınmasını istiyor çocuk, yaşlı ve ağır hasta mahpusların serbest bırakılmaları için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.” diye belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu