Güncel

29 yıl oldu: Hasan Gülünay’ın failleri yargılanana kadar asla vazgeçmeyeceğiz!

Cumartesi Anneleri, 29 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen Hasan Gülünay'ın faillerini sordu

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sorup, faillerin cezalandırılmasını istemeye devam eden Cumartesi Anneleri, bu her hafta düzenledikleri eylemlerini 852’inci haftasında pandemi gerekçesiyle online gerçekleştirdi. Bu haftaki açıklamada, 29 yıl önce, 20 Temmuz 1992 günü henüz 32 yaşındayken İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hasan Gülünay’ın akıbeti soruldu.

“Babamı aramaya devam edeceğiz”

Açıklamada sözü Hasan Gülünay’ın kızı Deniz Gülünay aldı. Babasının o dönem devrimci fikirlerinden kaynaklı devletin hedefi haline geldiğini dile getiren Gülünay, 29 yıldır başvurdukları bütün devlet kurumlarından ‘Hasan Gülünay gözaltına alınmadı’ cevabını aldıklarını belirtti.

Anayasa Mahkemesinin babasının kaybedilmesi olayına dair dosyada etkin soruşturma yürütülmediği kararı verdiğini söyleyen Gülünay, bu karara rağmen dosyanın ‘zaman aşımı’ gerekçesiyle kapatıldığını kaydetti.

Gülünay, “Dosyanın kapanması bizim için çok bir şey ifade etmiyor. Bizim sadece hukuki olarak önümüzü kesmiş oldular. Hukuki olarak bir şey yapamazsak da babamı aramaya devam edeceğiz. Galatasaray Meydanı’nda başlamış olduğumuz mücadelemiz devletin engellemeleri ile karşı karşıya. Buna rağmen mücadelemize devam ediyoruz. Türkiye’nin gerçeği olan kayıplarımız bulanana, failleri yargılanana kadar da asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“Zorla kaçırmada zaman aşımı olmaz”

Soruşturma dosyasına ilişkin bilgi veren İnsan hakları hukukçusu Hülya Dinçer da AYM’nin ihlal kararı vermesine rağmen dosyanın zaman aşımından kaynaklı tekrar açmadığını dile getirdi.

Dinçer, “Zorla kaybetme dosyalarının tamamında Türkiye’deki yerleşik yargı politikası doğrultusunda dosyalar kasten sürüncemede bırakılıp, zaman aşımına sürüklenmişti. AYM’nin zaman aşımını mutlak bir engel olarak kabul eden bu yorumu insan hakları normlarına aykırılık taşıyor. Zorla kaybetme suçu doğası gereği devam eden bir suçtur. Bu suç kaybedilene kişinin bedeni bulunmadıkça işlenmeye devam eder. Devletin gerçeği ortaya çıkarma ve failleri yargılama yükümlülüğü de aynen devam eder. Bu suça uygulanacak zaman aşımı bu yüzden olağan zaman aşımından farklılık göstermek zorundadır. Bu kararın uygulanması ailelerin gerçekleri öğrenme ve yas tutma haklarını da ihlal eder” diye konuştu.

“Tanıklar ‘gözaltında’ dedi”

Haftanın basın metninin okuyan kayıp yakını Ayşe Gülen Eyi ise, kaybolduktan sonra emniyet ve savcılığa başvuran ailesine Hasan Gülünay’ın gözaltında olmadığı, arandığı bilgisi verildiğini anlattı.

Ancak ailenin memleketlileri olan üst düzey bir emniyet yetkilisinden ‘Hasan Gülünay sağ, içeride işkence yaraları iyileştikten sonra gözaltına alındığını açıklayacaklar’ bilgisini aldığını ve bu bilgiyi kamuoyu ile paylaştığını söyleyen Gülen, yine 17-23 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Emniyeti’nde sorguda olan bir kişinin, işkence gören bir şahsın; ‘Ben Hasan Gülünay, beni gözaltında kaybetmeye çalışıyorlar!’ diye bağırdığına tanık olduğunu da paylaştı.

“Sizin için adalet yok”

Ailenin yıllarca kampanyalar yürütmesine rağmen bir sonuç alamadığını vurgulayan Eyi, “Gözaltında kaybedilişinin 29’uncu yılında bir kez daha hatırlatıyoruz: Kamu otoriteleri Hasan Gülünay’ın akıbetini ve sorumluları ortaya çıkarmak için etkili bir soruşturma yürütmedi. Gülünay’ı emniyette sorguda gördüğünü söyleyen tanıklar dinlemeden, yalnızca güvenlik güçleri tarafından verilen bilgiler esas alınarak kapatılan soruşturmalar etkin ve tarafsız yürütülmedi. Yargı makamları, insanlığa karşı işlenmiş bir suçta zamanaşımı kurallarının uygulanmasını hukuka aykırı bulmadı. Devlet, Gülünay dosyası üzerinden kayıp yakınlarına bir kez daha ‘Sizin için adalet yok’ mesajı verdi” diye konuştu.

Hasan Gülünay kimdir?

1963 yılında Erzincan ilinin Kemah ilçesinde dünyaya gelen Hasan Gülünay (Fuat), henüz 9 yaşındayken yaşamını sürdürebilmek için İstanbul’daki yakınlarının yanına giderek camcı çırağı olarak çalışmaya başlar. Çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile çevresinde sevilen bir kişi olur. 1978 yılında Proletarya Partisi ile tanışır ve onun bir militanı olarak bildiri dağıtma, afiş asma vb. faaliyetlerinde bulunur. 1980 AFC’siyle birlikte Partiyle bağı kopar. Yeni örgütlenmiş ve siyasi olarak yetersiz olmasına rağmen tüm gayretiyle Partiyle bağ kurma çabasına girer. Ancak 1983 yılında ilişki kurabilir. 1987 yılında Halk Ordusu Halk Ordusu’nun şehir gerillası faaliyeti için ilk adımı atmıştır. Hasan Gülünay, bir yandan Proletarya Partisi’nin örgütlü bir militanı olarak şehir askeri faaliyetinde yer alırken diğer taraftan da ailesinin geçimini sağlamaya çalışır. Hasan Gülünay, 20 Temmuz 1992 tarihinde Tarabya’daki evinden Sirkeci’ye giderken gözaltına alınır. Gözaltında olduğuna dair aynı dönemde gözaltında olan Erol Çam adlı şahsın Hasan Gülünay’ı Gayrettepe’de gördüğüne dair açıklamalar yapmasına rağmen gözaltında olduğu kabul edilmez. Dürüst, kararlı ve paylaşımcı bir kişiliğe sahip olan Gülünay, bu kararlılığını gözaltındayken de sürdürmüştür. Bedeller ödemeden Türkiye halklarının kurtulamayacağının bilincinde olan Hasan Gülünay “Gözaltında Kayıp”ların ilklerinden biri olarak ölümsüzleşir.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu