GüncelKadın

25 KASIM | Kadınlar her yerde sokakta! (Güncelleniyor)

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde kadınlar birçok yerde meydanlarda bir araya geldi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde kadınlar Türkiye’nin birçok ilinde, T. Kürdistanı’nda ve Rojava’da  meydanlarda bir araya geldi. Öğlen saatlerinde başlayan eylemler akşam geç saatlere kadar devam edecek.

İZMİR

Alsancak Kıbrıs Şehitleri’nde kadınlar toplanmaya başladı.

“Erkek adalet değil, gerçek adalet!”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları atılıyor. Yüzlerce kadın alanda ve kadınlar toplanmaya devam ediyor.

18.50: Kıbrıs Şehitleri’nde bir araya gelen kadınlar yürüyüşe geçti.

DİDİM

25 Kasım eylemi Aydın Didim’de yapıldı.

Bugün saat 12. 00’de Didim Kent Meydanı’nda  Didim Kadın Platformu olarak şiddete karşı sokaktaydı.

Katledilen kadınlar, resimlerini taşınarak anıldı ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Eyleme YDK’da katılım sağladı.

ANKARA

18.40: Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla Çankaya Belediyesi önünde buluşan kadınların Sakarya Caddesi’ne yürüyüşü polis tarafından engelleniyor.

19.20: Polis eylemdeki kadınlara saldırarak kitleyi ikiye bölmeye çalıştı. Bu sırada eylem komitesini rehin aldı.

19.35: İkiye bölünen eylem kitlesi 25 Kasım açıklamasını Çankaya Belediye binası yanında okuyarak, 25 Kasım eylemini sonlandırdı.

ESKİŞEHİR

19.00: Eskişehir’de kadınlar Espark AVM önünde toplandı. 25 Kasım akşam saat 19.00’da bir araya gelen kadınlar, virüsten de şiddetten de ölmek istemiyoruz diyor.

İSTANBUL

19.10: 25 Kasım çerçevesinde Kadıköy’de bir araya gelen yüzlerce kadın Osmanağa Caddesinden Beşiktaş iskelesine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe geçen kadınlar “Sesimiz yankılansın birbirimiz için sokakta erkek devlet şiddetine karşı isyandayız’ yazılı pankartla ve ellerinde çok sayıda dövizle yürüyorlar.

Polis şimdilik kitlenin önünü kapatırken, yürüyüşü engellemeye çalışıyor.

19.15: Kadınlar Osmanağa Camii önünde bir arada, bu sırada yüzlerce kadın da Beşiktaş İskelesi önünde sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

BODRUM

Kadınlar Bodrumda sokaktaydı. Eşitlik İçin Bodrum Kadın Platformu üyesi kadınlar  Belediye Meydanı’nda açıklama gerçekleştirdi. Mor tüllerle zincir oluşturan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Yaşasın kadın mücadelemiz” sloganlarını attı.

ANTEP

Kadınlar, Antep Demokratik Kadın Platformu’nun çağrısıyla Balıklı Parkı’nda bir araya gelerek, fotoğraf sergisi açtı. Burada kadınlar adına açıklama yapan Eğitim-Sen Antep Şubesi Kadın Sekreteri Elif Söyleyici, dünyanın dört bir yanında eşitsizliği, yoksulluğu, savaşları ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalist sisteme karşı alanlara çıktıklarını söyledi.

Söyleyici şunları kaydetti: “Yeni Feray Şahinler, Duygu Delenler olmaması için, yani bir kişi daha eksilmemek için sokaklardayız. İşsizliğe, yoksulluğa, gericiliğe, tacize, tecavüze, istismara, katliamlara ve savaşlara karşı yaşamımızı savunmak için sokaklardayız”

MERSİN
Mersin Kadın Meclisi, “Asla yalnız yürümeyeceksin” pankartının açıldığı eylemi, Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda gerçekleştirdi. Eylemde “İstanbul Sözleşmesi uygulansın”, “Sessiz kalmıyoruz” yazılı dövizler ile katledilen kadınların fotoğrafları taşındı.

Mersin Kadın Meclisi Sözcüsü Özge Çabuk yaptığı konuşmada, şiddeti, cezasızlığı, şüpheli ölümleri, kadın cinayetlerini durdurmak için İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacaklarını belirterek, her gün kadınların kendi hayatlarına dair karar aldıkları için öldürüldüğüne dikkat çekti.

DENİZLİ
Kadınlar, Denizli’de Candoğan Parkı’nda açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan Ebru Koç Acar, bugün dünyanın dört bir yanında kadınladın şiddete, sömürüye, taciz ve tecavüze karşı “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” demek için sokaklarda olduğunu söyledi.

“İsyandayız çünkü; dünya genelinde her gün en az 137 kadın, en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor! İsyandayız çünkü; her üç kadından biri yakın aile fertlerinden biri ya da eski eşi tarafından fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor” diyen Acar, “İsyandayız çünkü; her yıl 12 milyon kız çocuğu zorla evlendiriliyor ve milyonlarca kadın sıradanlaştırılan erkek şiddeti tehdidiyle yaşamaya zorlanmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kayyumlar marifetiyle gasp edilen belediyelerin kadın birimlerinin kapatıldığını hatırlatan Acar, İstanbul sözleşmesi ve 6284 gibi yaşam güvencesi sayılabilecek kazanımların yok edilmek istendiğini belirtti.

MANİSA

Manisa’da kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında “Yaşamımızı Savunmak için Alanlardayız” diyerek Manolya Meydanı’nda bir araya geldi.

kitle adına basın metnini Eğitim Sen Şube Kadın Sekreteri Ayşe Dubaz okudu. Dünya genelinde her gün 137 kadının öldürüldüğünü söyleyen Dubaz, 6284 sayılı yasaya ve İstanbul Sözleşmesinin uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Ayşe Dubaz, “Sokaklardayız çünkü; Daha dün Saruhanlı’ da boşanmak istediği için şiddete uğrayan kız kardeşimiz için, 28 Mayıs sabahı Alaybey’de eski erkek arkadaşı tarafından vurularak öldürülen Gülnur Kocabaş için, Vestel gibi pandemi döneminde işçileri ölüme terk eden, fabrikalarda ucuz iş gücü olarak çalıştırılan arkadaşlarımız için hesap soruyoruz. Hayatın her alanında, özellikle pandemide yoğunlaşan bu şiddete karşı, mutfaklardan sokaklara, fabrikalardan okullara mücadeleyi örmek için sokaklardayız” diye konuştu.

VAN 
Özgür Kadın Hareketi’nin (TJA), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Van’da düzenlemek istediği yürüyüşe “eylem ve etkinlik” yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmedi.
Sabahın erken saatlerinde parti binasını zırhlı araçlarla ablukaya alan çok sayıda polis kadınlara engel oldu. Bunun üzerine HDP’li Günay ve Coşkun ile polisler arasından uzun bir süre tartışma yaşandı. Kadınlar, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla polislere tepki gösterdi.
Kadınlar, bir süre yaşanan tartışmanın ardından parti binası önünde açıklama yaptı. “Erkek-devlet şiddetine karşı mücadeledeyiz” ve “Şiddete karşı direniş savunmanı kuşan” pankartının açıldığı açıklamada yerine kayyım atanan Muradiye Belediye Eşbaşkanı Leyla Balkan konuştu.
“Kadın düşmanı politikalara boyun eğmeyeceğiz” diyen Balkan, “Eli sopalı erkekten, eli coplu postallı, üniformalı erkek devletten korkmuyoruz. Bu tarihsel duruşumuzla onur duyuyoruz. Onurluyuz, diz çökmedik, gururluyuz. Erkek egemen zihniyetten, onun ürünü devletten ve kadını tanımayan kanunlarından korkmuyoruz, itaat etmiyoruz, geri adım atmayacağız” şeklinde konuştu.
AMED

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Kayapınar ilçesi, Dünya Kavşağı’nda bir araya gelerek yürüyüş düzenledi. Yürüyüş öncesi kavşaktaki yollarda polis geniş güvenlik önlemi aldı. Kadınlar bir araya geldikleri alanın etrafını saran polislerin sayısı kadınların 3 katını oluştururken, polis pandemi gerekçesi ile yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyledi.

Polisler ile kadınlar arasında geçen müzakere sonrası kadınlar Medya Kavşağı’na kadar yürüyüş yapma kararında ısrarcı oldu.

Kadınlar eylemde Kürtçe ve Türkçe “Kadın kırımına hayır”, “Fıtratımızda direniş var”, “Kadın düşmanı yasalara hayır” ve “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” dövizleri açılırken, kadınlar katledilen Mirabel kardeşlerin fotoğraflarının yer aldığı ve “Erkek ve Devlet Şiddetine Karşı kendimizi Savunuyoruz” pankartını açtı.

Yürüyüşe geçmeden önce basın açıklaması yapıldı. Açıklamada ilk olarak konuşan Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan, 25 Kasım’da “kadın kırımına hayır” demek için tüm kadınların alanlarda olduğunu ancak polisin kadınların etrafında etten duvar örmesine tepki göstererek, “Bu gördüğünüz manzara üçüncü dünya savaşıdır”  dedi.

Kadınları reddeden bir devleti tanımadıklarını sözlerine ekleyen Gökkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Bugün 25 Kasım, yani Mirabel Kardeşlerin katledildiği gün. Biz kaç katledilen Mirabel kardeş gördük. Biz Kobane’yi gördük, biz Maxmur’u gördük, Silopi’yi gördük, Paris’i gördük. Bu ölümler devletin alnında kara bir lekedir…Burası bizim ülkemiz, bize sokakları yasaklamanızı bizi evlere kapatıp üstümüze kapı örtmenizi kabul etmiyoruz.”

Basın açıklamasında sonra kadınlar yürüyüşe geçti.  Yürüyüş boyunca zılgıt çeken ve Jin Jiyan Azadi sloganları atan kadınlar, yürüyüşü Medya Kavşağı’nda sonlandırdı.

URFA 
Urfa İl Kadın Platformu, 25 Kasım dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Ahmet Bahcıvan İş Merkezi önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kadın katıldı. Basın metninin Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yöneticisi Selma Ateş tarafından okundu. “İstanbul sözleşmesi yaşatır haklarımızdan ve yaşamımızda vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı eylemde, “Jin jiyane jiyanê nekuje” , “Koruma aklama yargıla” , “Boşanmayı değil cinayeti engelle” ve “Öldüren sevgiye hayır” dövizleri taşındı.
Platform adına basın açıklamasında konuşan Selma Ateş, kadınlar olarak şiddetin karşısında mücadele edeceklerini vurguladı.
Açıklama, “Jin jiyan azadî ” sloganları eşliğinde son buldu.
KIZILTEPE
Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi öncülüğünde, 25 Kasım kapsamında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yürüyüş gerçekleştirildi. Mehmet Sincar Parkı önünde bir araya gelen kadınlar, zırhlı araç ve çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındı.
Polis, Mardin Valiliği’nin “eylem etkinlik yasağı” gerekçesiyle yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti. Yapılan müzakereler sonucu kadınlar, gruplar halinde HDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti.
“Jin jiyan azadî” sloganı atan kadınlar, polisler tarafından sık sık uyarıldı. Polislerin engelleme girişimlerinin kanunsuz olduğunu belirten kadınlar, sloganlar eşliğinde yürüyüşe devam etti.
HDP Kızıltepe İlçe binasının olduğu sokağa giren kadınlar, şiddet ve kadın cinayetlerine ilişkin hazırladıkları pankart ve dövizleri açarken, bir kez daha polis engelliyle karşılaştı.
Pankart ve dövizlerin kaldırılmasını isteyen polislere, kadınların yanıtı net oldu. Kadınların kararlı duruşu ve çevredeki esnafın da desteğiyle polis yürüyüşe izin vermek zorunda kaldı.
DERSİM  
Dersim Kadın Platformu üyeleri, “Erkek devlet şiddetine karşı mücadeledeyiz” sloganıyla Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya geldi. “Şiddet her yerde, çözüm örgütlü mücadelede” yazılı pankartı açan kadınlar, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Gülistan Doku nerede?”, “İstanbul Sözleşmesi uygulansın” dövizleri taşıdı. Kadınlar, “Jin jîyan azadî”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı.
Platform adına açıklama yapan Fatoş Taşkale, kadınların, dünyanın her yerinde fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kaldığını belirterek, “Her güne yeni bir ölüm, şiddet, taciz ya da tecavüz olayı ile uyanır olduk. Kadınlar lehine imzalanan ulusal ve uluslararası sözleşmelere uyulmadığı gibi, cezasızlık ve haksız tahrik indirimi gibi cezai uygulamalar, kadına yönelik her türlü şiddet taciz tecavüzde erkekleri güçlendiriyor, teşvik ediyor, koruyor. Son bir yılda platformumuza yapılan başvurular ve taşınan olaylar bile tablonun ne kadar ağır olduğunun bir göstergesi durumundadır. Bizler tek bir kız kardeşimizi yalnız bırakmamak için bu mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz” dedi.
326 gündür kayıp olan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku ise, kardeşinin kayboluşundan sorumlu olan herkesin hesap vereceğini söyledi.
ROJAVA
Rojavalı kadınlar, 25 Kasım dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirdi.  Şiddete ve işgale karşı mücadelesinin süreceğine dikkat çeken kadınlar, Rojava kadın devrimini savunmak için mücadele çağrısı yaptı.

ŞEHBA
Efrînli kadınlar Şehba’nın Ehdas Parkı’nda bir araya geldi. İşgal saldırısı esnasında katledilen kadınların resimleri taşınan kadınlar “Kadınlar her yerde şiddet, kaçırma, tecavüz ve gözaltılar ile karşı karşıya kalıyor. Kadını köleleştirmek isteyen zihniyet, Sümerler döneminden beri değişmedi ve hız kesmeden devam ediyor” sözlerini dile getirdi.

KOBANÊ
Kobanê Kadın Hareketi, 25 Kasım dolayısıyla Sirîn Beldesi girişinde bir araya geldi. Burada Kongra Star üyesi Esma Kino yaptığı açıklamada, “Kadınlar artık kendilerine yönelik zulmü sonlandırabilir. Kadınların siyasi ve askeri anlamdaki direnişleri bunun en canlı örneğidir. İşgalci Türk devleti ve çeteleri kadınların sesini kısmak istiyor. İşgalciler bu amaçla Zehra’yı, Hevrîn’i, Hebûn’u Aqide ve Emine Ana’yı hedef aldı” şeklinde konuştu.

 

DİRBÊSİYÊ
Dirbêsiyê’de kadınlar, kadın köyü Jinwar’da bir araya geldi.  “Kadın Yaşam Özgürlük”, “Kadın yürüyor devrim büyüyor”sloganlarıyla yürüyen kadınlar, Mirabel Kardeşler şahsında, şehit düşen tüm kadınlar için saygı duruşu yaptı.

QAMIŞLO
Qamişlolu kadınlar Halepçe Parkı’nda bir araya geldi. Yürüyüşe aralarında Kongra Star, Rojava Üniversitesi Kadın Meclisi’nin de olduğu çok sayıda Kürt, Arap, Süryani kadın örgütü katıldı.

Eylemde kadınlar, “Kadın yaşamdır, yaşamı öldürme”, “Kadını ve yaşamı savunacağız” ve “İşgale karşı direniş, şiddete karşı direniş” yazılı pankartlar ile Rojava devrim savunmasında şehit düşen kadın savaşçıların fotoğraflarını taşıdı.

HESEKÊ
Sinalko Kavşağında bir araya gelen kadınlar, eylemde “Kadın yaşam özgürlük”, “Kadın katliamlarına hayır”, “Kadın yaşamdır yaşamı öldürme” yazılı pankartlar asıldı. Kongra Star adına konuşma yapan Rojin Ehmed, kadın katliamlarını kınadı ve devrime yönelik saldırıların en fazla kadın kazanımlarını hedef aldığını dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu