Güncel

20 tutsağa sürgün ve işkence

Antalya L Tipi Kapalı Hapishanesi’nden yeni yapılan S Tipi'ne zorla sevk edilen 20 tutsak, çıplak aramaya karşı çıktıkları için işkenceye maruz bırakıldı.

Antalya L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 20 tutsak, darp edilerek aynı yerde yeni yapılan S Tipi Kapalı Hapishanesi’ne götürüldü. Tutsaklardan İslam Erdoğan, ailesi ile yaptığı haftalık görüşmede çıplak aramayı kabul etmedikleri için işkenceye uğradıklarını söyledi.

Türkçe konuşma dayatması

Erdoğan, kendisi ile birlikte çok sayıda tutsağın insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını belirterek, “Cezaevi yönetimi bize açık bir şekilde ‘burada Kürtçe konuşamazsın, Türkçe konuş’ diyor. Ben Kürt’üm ve Kürtçe konuşacağım. Bize işkence ettiler. Bunların karşısında boyun eğmedik ve asla da eğmeyeceğiz” dedi.

Ters kelepçeyle sürüklendiler

Hasta tutsaklara bile saldırıldığını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: “Saldırı sonucu arkadaşımız baygınlık geçirerek yere düştü. Bana da 10 kişi saldırarak kol ve bacağımı kırdı. Kafam ve bacaklarımda şişkinlik var. Gözümü açamıyorum. Bir arkadaşımın sırtı kırıldı. Buna rağmen beni doktora götürmediler ve bana darp raporu verilmedi. Ters kelepçeyle ellerimizi bağlayarak yerlerde sürüklediler. Bu insanlık dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. Biz üç kişi hücreye koydular. Bu hücrelerde yatak yok. Bize saldırsalar kendimizi koruyamayacağız. Her gün baskın yapıp arama yapıyorlar. Her şeyimize el koydular. Hesaplarımızı kestiler. Bize çıplak arama dayatması yapılıyor. Bu dayatmaları kabul etmiyoruz ve boyun eğmeyeceğiz.”

İşkence odasında işkence

Tutsak Enes Adlım’ın annesi Naime Adlım da oğlu ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde maruz kaldıkları uygulamaları anlattı. Çıplak arama dayatıldığını, kabul etmeyenleri de “işkence odasına” götürüp işkence ettikleri bilgisini paylaşan Adlım, oğlunun bulunduğu E-7 koğuşundan Hasan Yakut, Ferhat Konuk, Veysi Avar, Mehmet Kandemir, İlyas Alak ve B-11 koğuşundan ise İhsan Erdoğan, Seyithan Aşkan, Mehmet Şeran, Muzbah Açar yanı sıra her iki koğuştan isimleri öğrenilemeyen toplamda 20 kişinin çıplak arama ve rişkencenin ardından S Tipi’ne götürüldüklerini söyledi. Adlım, oğlu Enes, Erdoğan ve Aşkan’ın gördükleri işkenceden dolayı durumlarının kötü olduğunu söyledi. Erdoğan’ın anlattıklarını teyit eden Adlım, “Çocuklarımız zaten cezaevinde. Bu baskı ile bu durum ile onları tecrit altına alıyorlar. 2-3 kişilik hücreye atmışlar. Psikolojik baskı da uygulayıp geri adım attırmaya çalışıyorlar. Bu duruma karşı asla sessiz kalmayacağız” diye konuştu.

Bu zulmü kabul etmiyoruz

Seyithan Aşkan, İslam Erdoğan ve Veysi Avar’ın Silopi’de oturan aileleri yaşananlara tepki gösterdi. Seyithan Aşkan’ın babası Adil Aşkan, “Gardiyanlar tek tek götürerek saldırıda bulunmak istemişler. Bu saldırıyla birlikte bütün tutukluların yüzü şişmiş ve morarmış. Bir tane yaşlı ve hasta arkadaşları yerde sürüklenmiş ve hastaneye götürülmeden hücreye atmışlar. Yemek vermiyorlar, buzdolabı ve televizyonları yok. Çok ciddi bir saldırı söz konusu. Kürtçe konuşmalarına bile izin vermiyorlar. Bu zulmü kabul etmiyoruz” dedi.

İşkence etme hakkı nereden?

İslam Erdoğan’ın babaannesi Emine Erdoğan da işkenceyi kınayarak şunları kaydetti: “Torunum tutuklandığı zaman 14 yaşındaydı. Daha uykudayken alıp götürdüler. Şimdi zulüm ediyorlar. Onlara çocuklarımıza işkence etme hakkını kim verdi? Hak, hukuk kalmamış. Hükümet bu zulmün arkasında duruyor.” (Kaynak: Yeni Özgür Politika)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu