Güncel

’10 Ekim Katliamı araştırılsın’ önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

HDP'nin Meclis'e sunduğu 10 Ekim Katilamı'nın araştırılması önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

HDP’nin, cihatçı IŞİD çetelerinin 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önündeki Barış ve Demokrasi Mitingi’ne düzenlediği canlı bomba saldırısına ilişkin Meclis’e sunduğu araştırma önergesi, AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Genel Kurul’da önergeye dair söz alan HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye’nin en kanlı katliamı olarak kayıtlara geçen Ankara Gar Katliamı’nın nasıl göz göre göre geldiğini, IŞİD üyelerinin Ankara’ya gelmesine nasıl göz yumulduğunun ortaya çıktığını anlattı.

Ankara Valiliği tarafından anma günü alana dikilecek mabet ağacı ginkgo fidanlarını gece yarısı taşıyıp götürdüğünü hatırlatan Kerestecioğlu, “Geride kalanların yas tutabileceği ağaç fidanına bile tahammülü olmayanların iflah olmasını tabii ki beklemiyorum. Çünkü düzen hep böyle yürür. Cumartesi Anneleri yıllarca kayıplarını aradıkları Galatasaray meydanından uzaklaştırılır ve onların yerine başka anneler makbul kabul edilerek diğerlerinin yok olacağı sanılır. Bir tren kazası olur, ‘Bu bir kaza değil, cinayet’ diyen yakınları tam da Anayasa Mahkemesinin önünde saldırıya uğrar. Soma’da madenciler ölür, ölenlerin yakınlarına bir tekme atan bir kamu vardır mutlaka. ‘Devlet ve iktidar aynı şey değil’ diyenlerin sesini duyuyorum ama aynı şey” dedi.

“Kamu görevlilerinin ihmalleri olduğu ortaya çıktı”

Kerestecioğlu, şöyle devam etti:

“Beş yıldır süren davada kamu görevlilerinin bir dizi ihmali olduğu da ortaya çıktı. Bombacıları taşıyan Yakup Şahin’i patlayıcı hazırlığında kullanılan ham madde aldığı için 30 Eylül’de Nizip Emniyeti takibe aldı, Antep Emniyetini uyardı, Antep Emniyeti hiçbir şey yapmadı. IŞİD katliamlarını örgütleyen fail Nusret Yılmaz 2 defa Gürcistan’a geçmek istedi, kırmızı bültenle arandığı için Gürcistan kabul etmedi, Yılmaz şu anda belki de elini kollunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Katliam öncesi mülkiye müfettişleri ‘Saldırı gerçekleşebilir’ diye rapor hazırladılar, Terörle Mücadele bu konuda hiçbir şey yapmadı.”

Ardından konuşan CHP’li Murat Emir, Katliam günü yaralılara biber gazı ve tazyikli su sıkıldığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Altı yıldır, biz, orada özellikle ölenlerin yakınları, olması gerektiği gibi bir anma töreni dahi gerçekleştiremiyoruz. Bizler dahi, milletvekilleri dahi gazlanmadan, joplanmadan o anma törenleri gerçekleştirilmiyor ama orada insanların anmasına dahi engel olan devletin polisi, her nasılsa Ankara Garı’na girenleri arama ihtiyacı dahi duymamıştı ve o aramanın niye yapılmadığının hesabı hâlâ sorulmuş değil. Hitler, Berlin’de kitap yaktığı için anılıyor. Sizler de maalesef, gecenin bir yarısı ağaç topladığınız için anılacaksınız. Böyle bir lekeyi size bile yakıştıramadım.”

Konuşmalardan sonra HDP’nin katliamın araştırılması için verilen önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu